PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augsts ĶMI saistīts ar nāvi un ilgāku uzturēšanos intensīvās trapijas nodaļā Covid-19 pacientiem

Doctus
Augsts ĶMI saistīts ar nāvi un ilgāku uzturēšanos intensīvās trapijas nodaļā Covid-19 pacientiem
Freepik.com
Pacientiem ar Covid-19 augsts ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir saistīts ar paaugstinātu nāves risku un ilgstošu uzturēšanos intensīvās terapijas nodaļā (ICU), liecina jauns pētījums, kas publicēts žurnālā PLOS ONE.

Iepriekš veikti pētījumi ir pierādījuši, ka augsts ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir smagas Covid-19 norises riska faktors. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt, vai augsts ĶMI ietekmē nāves risku vai ilgstošu uzturēšanos intensīvās terapijas nodaļā pacientiem ar Covid-19.

Šajā novērošanas, reģistros balstītā pētījumā tika iekļauti Covid-19 pacienti no Zviedrijas intensīvās terapijas reģistra, kas tika uzņemti Zviedrijas intensīvās terapijas nodaļās (ICU). Novērtētie rezultāti bija nāve intensīvās terapijas laikā unuzturēšanās ICU  ≥ 14 dienas. Tika izmantoti loģistikas regresijas modeļi, lai novērtētu saistību (OR un 95% ticamības intervāls [TI]) starp ĶMI un rezultātiem. Derīgu informāciju par svaru un augumu varēja iegūt par 1669 pacientiem (1227 (74,4 %) vīrieši) ar Covid-19. Tika atklāta būtiska saistība starp ĶMI un nāves risku risku, kā arī ilgstošu uzturēšanos ICU (≥14 dienas) (OR salāgots pēc dzimuma, vecuma un blakus saslimšanām=1,30, 95 % TI [1,16–1,44], un šī saistība saglabājās arī pēc turpmākas korekcijas pēc slimības smaguma pakāpes (vienkāršots akūts fizioloģijas rādītājs; SAPS3), uzņemot ICU (OR=1,30, 95 %TI [1,17–1,45]). Indivīdiem ar ĶMI ≥ 35 kg/m2 bija divkāršots saliktā iznākuma risks. Augsts ĶMI bija saistīts arī ar nāvi intensīvās terapijas laikā un ilgstošu uzturēšanos ICU izdzīvojušajiem, kas tika novērtēti kā atsevišķi rezultāti.

Galvenie pētījuma ierobežojumi bija informācijas trūkums par sociālekonomisko stāvokli, kā arī smēķēšanas statusu.

Šajā lielajā Zviedrijas ICU pacientu grupā ar Covid-19 augsts ĶMI bija saistīts ar pieaugošu nāves risku un ilgstošu uzturēšanos ICU. Pamatojoties uz pētījuma atklājumiem, pētnieki iesakām rūpīgāk uzraudzīt cilvēkus ar aptaukošanos, kad viņi tiek hospitalizēti Covid-19 dēļ.

AVOTS: Sjögren L, Stenberg E, Thuccani M, et al. Impact of obesity on intensive care outcomes in patients with COVID-19 in Sweden—A cohort study. PLOS ONE, 2021; 16 (10): e0257891