PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 pandēmijas laikā pieauga arī tuberkulozes gadījumu skaits un nāves gadījumu skaits tuberkulozes dēļ

Doctus
Covid-19 pandēmijas laikā pieauga arī tuberkulozes gadījumu skaits un nāves gadījumu skaits tuberkulozes dēļ
Freepik.com
Tuberkulozes un nāves gadījumu skaits 2021. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieauga, jo Covid-19 pandēmija ietekmēja veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu visā pasaulē, norāda Pasaules Veselības organizācija.

2021. gadā ar tuberkulozi saslima aptuveni 10,6 miljoni cilvēku, kas ir par 4,5 % vairāk nekā 2020. gadā, saskaņā ar PVO Globālo Tuberkulozes ziņojumu 2022. Cilvēku skaits, kuri nomira no tuberkulozes, 2021. gadā pieauga līdz 1,6 miljoniem, salīdzinot ar 1,5 miljoniem 2020. gadā. Zāļu rezistentās tuberkulozes gadījumu skaits pieauga par 3 %. Šī ir pirmā reize, kad vairāku gadu laikā ir pieaudzis tuberkulozes gadījumu un pret zālēm rezistentas tuberkulozes gadījumu skaits, teikts PVO paziņojumā.

"Covid-19 pandēmijas laikā bija ierežoti arī ar tuberkulozes ārstēšanu saistītie pakalpojumi, kā rezultātā ietekme uz tuberkulozes ārstēšanu ir bijusi īpaši smaga," teikts ziņu ziņojumā. "Pastāvošie konflikti Austrumeiropā, Āfrikā un Tuvajos Austrumos ir vēl vairāk saasinājuši neaizsargāto iedzīvotāju situāciju."

Tuberkuloze ir lipīga infekcija, kas parasti skar plaušas. Pēc Covid-19 tā ir pasaulē nāvējošākā infekcija, norāda PVO.

Grūtības saņemt medicīnisko aprūpi pandēmijas laikā nozīmēja, ka daudziem cilvēkiem netika diagnosticēta tuberkuloze un šī slimība netika ārstēta, paziņoja PVO. 2019. gadā pirms pandēmijas tika diagnosticēts 7,1 miljons jaunu gadījumu. 2020. gadā šis skaitlis samazinājās līdz 5,8 miljoniem, bet 2021. gadā nedaudz palielinājās līdz 6,4 miljoniem.

Ziņojumā tika atzīmēti vairāki nelieli ieguvumi. Profilaktiskā tuberkulozes ārstēšana cilvēkiem ar HIV no 2018. līdz 2021. gadam sasniedza vairāk nekā 10 miljonus cilvēku, pārsniedzot globālo mērķi — 6 miljonus cilvēku (cilvēki ar HIV ir ļoti uzņēmīgi pret tuberkulozi).

Lielākā daļa 2021. gadā ziņoto tuberkulozes gadījumu attīstījās "augstas slodzes" valstīs: Dienvidaustrumāzijas, Āfrikas un Klusā okeāna rietumu daļā. PVO amatpersonas teica, ka veselības organizācijām tuberkulozes profilakse atkal jānosaka par augstu prioritāti.

"Ziņojums sniedz svarīgus jaunus pierādījumus un pārliecinoši apstiprina vajadzību apvienot spēkus un steidzami dubultot centienus, lai saslimstība ar tuberkulozi maiznātos un lai sasniegtu izvirzītos mērķus attiecībā uz tuberkulozes izplatību un glābtu dzīvības," vēsta Terēza Kasajeva, PVO direktore.

AVOTS: World Health Organization. Global Tuberculosis Report 2022. Tuberculosis deaths and disease increase during the COVID-19 pandemic.