PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Depresijas ārstēšana var mazināt sirds un asinsvadu slimību risku

Doctus
Depresijas ārstēšana var mazināt sirds un asinsvadu slimību risku
Freepik.com
Pacientiem, kuri pārvalda depresiju, izmantojot psiholoģisko terapiju, ir samazināts sirds un asinsvadu slimību risks. Tas ir Apvienotajā Karalistē veikta liela kohortas pētījuma rezultāts. "Tiem, kuriem depresijas simptomi mazinājās pēc terapijas, bija par 10 % līdz 15 % mazāka iespēja piedzīvot kardiovaskulārus notikumus nekā tiem, kuriem depresijas simptomi nemazinājās," ziņo autori European Heart Journal.

Cilvēkiem ar depresiju dzīves laikā ir līdz pat 72 % lielāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (SAS). Pierādījumos balstīta psihoterapija ir pirmās rindas iejaukšanās depresijas ārstēšanā, un tā Anglijā tiek nodrošinātas ar Nacionālā veselības dienesta starpniecību, izmantojot primārās aprūpes programmu “Psiholoģiskās terapijas pieejamības uzlabošana” (IAPT). Pašlaik nav zināms, vai pozitīvi terapijas rezultāti var būt saistīti ar kardiovaskulārā riska samazināšanos. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp depresijas psihoterapijas rezultātiem un incidentu SAS.

636 955 personu grupa, kas ir pabeigusi psihoterapijas kursu, tika izveidota no saistītām elektroniskām veselības aprūpes ierakstu datubāzēm. Tika veidoti daudzfaktoru Cox modeļi, kas pielāgoti klīniskajiem un demogrāfiskajiem mainīgajiem, lai novērtētu saistību starp ticamu depresijas uzlabošanos un turpmāko kardiovaskulāro notikumu biežuma risku. Pēc vidēji 3,1 gadu ilgas novērošanas, ticams depresijas simptomu uzlabojums bija saistīts ar mazāku jebkuras jauna SAS rašanās risku (HR=0,88, 95 % TI [0,86 – 0,89]), koronārā sirds slimība risku (HR=0,89, 95 % TI [0,86 - 0,92]), insulta risku (HR=0,88, 95 % TI [0,83 – 0,94]) un visu cēloņu mirstības risku (HR =0,81, 95 % TI [0,78 – 0,84]). Šī saistība bija spēcīgāka cilvēkiem, kas jaunāki par 60 gadiem, salīdzinot ar cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem attiecībā uz visiem rezultātiem. Rezultāti tika apstiprināti jutīguma analīzēs.

Depresijas pārvaldība, izmantojot psiholoģiskas iejaukšanās, var būt saistīta ar samazinātu sirds un asinsvadu slimību risku. Ir nepieciešams vairāk pētījumu, lai izprastu šīs saistības cēloņsakarību.

AVOTS: Baou CE, Desai R, Cooper C, et al. Psychological therapies for depression and cardiovascular risk: evidence from national healthcare records in England. European Heart Journal, Volume 44, Issue 18, 7 May 2023, Pages 1650–1662