PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Glikozamīns osteoartrīta ārstēšanai: ko darīt, ja tā ir taisnība?

Doctus
Glikozamīns osteoartrīta ārstēšanai: ko darīt, ja tā ir taisnība?
Freepik.com
Osteoartrīts (OA) ir galvenais sāpju un invaliditātes cēlonis cilvēkiem, kas vecāki par 50 gadiem, un tas būtiski ietekmē fizisko veiktspēju un dzīves kvalitāti.

Tā izplatība visā pasaulē pieaug līdz ar sabiedrības novecošanos un tādu riska faktoru kā aptaukošanās pieaugumu, kā rezultātā rodas nozīmīgas sabiedrības veselības problēmas un sociālekonomiskais slogs. Tomēr OA nav tikai vecāka gadagājuma cilvēku saslimšana, tas skar arī jaunākus cilvēkus, īpaši tos, kuriem ir tādi riska faktori kā liekais svars, metaboliskais sindroms vai locītavu traumas.

Šobrīd nav pieejami slimību modificējoši līdzekļi OA ārstēšanai. Lai gan pašlaik tiek pētītas daudzas terapeitiskās pieejas, ir ētiski izmantot alternatīvus risinājumus, kas mums jau šobrīd ir pieejami.

Ir pamats domāt, ka pietiekami lielās devās glikozamīna (GlcN) sulfātam ir klīniski nozīmīga ietekme uz OA sāpju mazināšanu. Plašas atšķirības starp indivīdiem GlcN simptomātiskajā iedarbībā ir izskaidrojamas ar tā biopieejamības mainīgumu. Pētījumos, kuros tika novērtēta tā struktūru modificējošā iedarbība, GlcN bija efektīvāks par placebo, samazinot locītavu spraugas sašaurināšanos pacientiem ar ceļa locītavas OA. Jaunākie dati liecina, ka GlcN var būt efektīvs primārajā OA profilaksē sportistiem. Nav šaubu par GlcN drošību, kas neatšķiras no placebo drošības. Vairākos pētījumos nesen atklāja GlcN ietekmi uz kardiovaskulāro mirstību. Pēc datu samērošanas, ņemot vērā iespējamos jaucējfaktorus, regulāra GlcN lietošana korelēja ar mirstības samazināšanos par 27 % un nāves gadījumu samazināšanos sirds un asinsvadu slimību dēļ par 58 %. Šie dati apstiprina pētījumos ar dzīvniekiem iegūtos rezultātus, kas parāda GlcN aizsargājošo iedarbību pret ļaundabīgiem audzējiem un sirds un asinsvadu slimībām O-GlcNAcilācijas ceļa modulācijas dēļ.

O-GlcNAcilācijas traucējumi ir saistīti ar cukura diabētu, aptaukošanos un vēzi, visos šajos gadījumos ir hronisks zemas pakāpes iekaisums (CLGI). Regulējot CLGI, GlcN var būt labvēlīgs OA simptomu, tā iznākuma un vienlaicīgu hronisku patoloģiju gadījumā, padarot GlcN par vērtīgu kandidātu OA ārstēšanai pacientiem ar metabolisko sindromu, cukura diabētu vai sirds un asinsvadu slimībām.

AVOTS: Conrozier T, Lohse T. Glucosamine as a Treatment for Osteoarthritis: What If It’s True? Front. Pharmacol., 17 March 2022