PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Hroniskas sāpes saistītas ar sliktu fizisko, garīgo veselību un paaugstinātu Covid-19 risku

Doctus
Hroniskas sāpes saistītas ar sliktu fizisko, garīgo veselību un paaugstinātu Covid-19 risku
Freepik.com
Personas, kurām ir hroniskas sāpes 44 gadu vecumā, biežāk ziņo par sliktu vispārējo veselību, sliktu psihisko veselību un bezdarbu, kad viņiem ir 50 un 60 gadi, liecina jauna pētījuma rezultāti.

Izmantojot datus par visiem, kas dzimuši vienā nedēļā 1958. gadā Lielbritānijā, tika izsekota saistība starp īslaicīgām sāpēm un hroniskām sāpēm dzīves vidū (44 gadu vecumā) un turpmāko veselību, labklājību un nodarbinātības rezultātiem vēlākā dzīvē. Pētījumā koncentrējās uz datiem, kas iegūti 50 gadu vecumā 2008. gadā, kad sākās lielā lejupslīde, un pēc tam piecus gadus vēlāk — 55 gadu vecumā 2013. gadā un vēlreiz 62 gadu vecumā 2021. gadā Covid pandēmijas laikā. Tika atklāts, ka tie, kas cieš gan īslaicīgas, gan hroniskas sāpes 44 gadu vecumā, turpina ziņot par sāpēm un sliktu vispārējo veselību 50 un 60 gadu vecumā. Tomēr saistības ir daudz spēcīgākas tiem, kam ir hroniskas sāpes. Turklāt hroniskas sāpes 44 gadu vecumā ir saistītas ar dažādiem psihiskās veselības traucējumiem, pesimismu par nākotni un bezdarbu 55 gadu vecumā, turpretim īslaicīgas sāpes 44 gadu vecumā nav saistītas ar negatīviem rezultātiem vēlāk dzīves laikā. Sāpēm ir spēcīga prognozēšanas spēja: sāpes bērnībā paredz sāpes pusmūžā, pat ja cilvēks kontrolē sāpes agrīnā pieaugušā vecumā. Šķiet, ka sāpes ir saistītas ar kopējo imunitāti, jo tika atklāts, ka hroniskas sāpes 44 gadu vecumā ir saistītas arī ar Civid-19 gandrīz divdesmit gadus vēlāk.

AVOTS: Blanchflower DG, Bryson A. Chronic pain: Evidence from the national child development study. Plos One, November 2, 2022