PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ilgtermiņa komplikācijas gados jauniem 2. tipa cukura diabēta pacientiem

Doctus
Ilgtermiņa komplikācijas gados jauniem 2. tipa cukura diabēta pacientiem
Pixabay.com
2. tipa diabēta izplatība jauniešiem pieaug, taču maz ir zināms par ilgtermiņa komplikāciju rašanos.

Iepriekš tika veikts daudz centru klīniskais pētījums (no 2004. līdz 2011. gadam), kurā novērtēja vienas no trim ārstēšanas metodes (metformīns, metformīns plus roziglitazons vai metformīns plus intensīva dzīvesveida iejaukšanās) ietekmi uz laiku līdz glikēmijas kontroles zaudēšanai dalībniekiem, kuriem 2.tipa cukura diabēts sākās jaunībā. Pēc pētījuma beigām dalībnieki turpināja terapiju ar metformīnu un ar vai bez insulīna un tika iekļauti novērošanas pētījumā (veikts no 2011. līdz 2020. gadam), kas tika veikts divos posmos; šī papildu pētījuma rezultāti ir aprakstīti tālāk. Katru gadu tika veikti diabētiskās nieru slimības, hipertensijas, dislipidēmijas un nervu sistēmas slimību novērtējumi, savukārt tīklenes slimības - divas reizes. Ārpus pētījuma konstatētās komplikācijas, kas saistītas ar cukura diabētu, tika apstiprinātas un iekļautas pētījumā.

Pēc pētījuma otrā posma beigām (2020. gada janvāris) datu analīzē iekļauto 500 dalībnieku vidējais (± SD) vecums bija 26,4 ± 2,8 gadi un vidējais laiks kopš cukura diabēta diagnosticēšanas bija 13,3 ± 1,8 gadi. Hipertensijas kumulatīvā izplatība bija 67,5 %, dislipidēmijas izplatība bija 51,6 %, diabētiskās nieru slimības izplatība bija 54,8 % un nervu sistēmas slimību sastopamība bija 32,4 %. Tīklenes slimības, ieskaitot progresējošās stadijās, izplatība laika posmā no 2010. līdz 2011. gadam bija 13,7 % un laika posmā no 2017. līdz 2018. gadam – 51,0 %. Vismaz viena komplikācija radās 60,1 % pētījuma dalībnieku, un vismaz divas komplikācijas tika novērotas 28,4 %. Komplikāciju attīstības riska faktori bija minoritāšu rase vai etniskā grupa, hiperglikēmija, hipertensija un dislipidēmija. Novērošanas laikā nevēlami notikumi netika reģistrēti.

Dalībnieku vidū, kuriem pusaudžu gados sākās 2. tipa cukura diabēts, komplikāciju risks, ieskaitot mikrovaskulāras komplikācijas, laika gaitā nepārtraukti pieauga un skāra lielāko daļu dalībnieku līdz jaunam pieauguša cilvēka vecumam. Komplikācijas bija biežāk sastopamas minoritāšu rases dalībniekiem un etniskajai grupai, kā arī tiem, kuriem bija hiperglikēmija, hipertensija un dislipidēmija.

AVOTS: TODAY Study Group. Long-Term Complications in Youth-Onset Type 2 Diabetes. N Engl J Med 2021; 385:416-426