PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā SARS-CoV-2 infekcija var kļūt par smagu COVID-19?

Doctus
Kā SARS-CoV-2 infekcija var kļūt par smagu COVID-19?
Freepik.com
Zinātnieki ir atklājuši, ka smagu Covid-19 slimības gaitu raksturo ne tikai spēcīga imūnsistēmas aktivācija un iekaisuma reakcijas, bet arī disfunkcija endotēlijā, ja tiek bojāta barjera starp asins plūsmu un audiem, pacienta stāvoklis pasliktinās.

Sistēmiskie procesi, kas saistīti ar dzīvībai bīstamām Covid-19 izpausmēm un atveseļošanos no slimības, joprojām ir nepilnīgi izprotami, neskatoties uz pētījumiem, kas koncentrējas uz imūnās atbildes disregulāciju pēc SARS-CoV-2 infekcijas. Lai noteiktu smagas Covid-19 gaitas pazīmes, tika analizēti pacienti akūtā slimības fāzē (n = 58) un pacientiem, kuri atveseļojas pēc Covid-19 izslimošanas (n=28), tika analizēti plūsmas citometrijas un proteomikas dati ar neuzraudzītu klasterizācijas analīzi. Novērošanas pētījumā tika apvienota imūno šūnu un citokīnu / hemokīnu tīklu analīzes ar endotēlija aktivāciju un ievainojumiem.  Pacientiem, kuriem bija nepieciešana intensīvā terapija, bija izmainīts imūnsistēmas signāls ar ilgstošu limfopēniju, bet granulocītu un plazmasblastu paplašināšanos kopā ar aktivizētām un pilnībā diferencētām T un NK šūnām un augstu SARS-CoV-2 specifisko antivielu līmeni. Septiņu plazmas proteīnu apraksts atklāja ļoti iekaisīgu mikro vidi papildus endotēlija bojājumiem smaga Covid-19 gadījumā. Izmaiņas šajā aprakstā bija saistītas vai nu ar slimības progresēšanu vai atveseļošanos. Rezumējot, pētījuma dati liecina, ka papildus spēcīgai iekaisuma reakcijai smagu Covid-19 gaitu izraisa endotēlija aktivācija un barjeras traucējumi, tādējādi atveseļošanās ir atkarīga no endotēlija integritātes atjaunošanās.

AVOTS: Ruhl L, Pink I, Kühne JF, et al. Endothelial dysfunction contributes to severe COVID-19 in combination with dysregulated lymphocyte responses and cytokine networks. Signal Transduction and Targeted Therapy, 2021; 6 (1)