PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Katram trešajam Alcheimera slimības pacienta aprūpētājam ir pastāvīgi depresijas simptomi

Doctus
Katram trešajam Alcheimera slimības pacienta aprūpētājam ir pastāvīgi depresijas simptomi
Freepik.com
Vairāk nekā 60 % ģimenes locekļu, kas aprūpē tuvnieku ar Alcheimera slimību (AD), bija vismaz viegli depresijas simptomi jau brīdī, kad tuviniekam tika diagnosticēta AD. Trešdaļai no aprūpētājiem depresijas simptomi pasliktinājās piecu gadu novērošanas laikā.

Austrumsomijas Universitātē veiktajā pētījumā tika iekļauti 226 ģimenes aprūpētāji personām ar AD. Depresijas simptomi, ar kuriem saskaras ģimenes aprūpētāji, tika novēroti piecus gadus, sākot no AD diagnozes noteikšanas. 61,5 % ģimenes aprūpētāju piedzīvoja depresijas simptomus brīdī, kad tuviniekam tika diagnosticēta AD. Vairāk nekā pusei no viņiem depresijas simptomi novērošanas laikā saglabājās viegli un dažos gadījumos pat samazinājās, bet trešdaļai depresijas simptomi pasliktinājās. Ģimenes aprūpētājiem, kuru depresijas simptomi pasliktinājās novērošanas laikā, simptomi palielinājās īpaši trešajā un piektajā gadā pēc AD diagnozes noteikšanas.

Ģimenes aprūpētāji, kuru simptomi pasliktinājās, parasti bija sievietes, kas rūpējās par savu laulāto, un laulātajam bija vairāk neiropsihisku simptomu. Tomēr indivīda ar AD funkcionālās spējas vai slimības smagums nebija saistītas ar ģimenes aprūpētāju depresijas simptomiem.

Pētījuma rezultāti norāda uz nepieciešamību, uzraudzīt arī pašus aprūpes sniedzējus un savlaicīgi sniegt palīdzību viņiem, ja parādās deresijas simptomi. Svarīgi ir pievērt uzmanību ne tikai pašam pacientam ar AR, bet arī pacienta tuviniekiem, kuri nodrošina aprūpi.

AVOTS: Välimäki T, Koivisto AM, Selander T, et al. Different Trajectories of Depressive Symptoms in Alzheimer’s Disease Caregivers – 5-Year Follow-Up. Clinical Gerontologist, 2022; 1