PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Labāks miegs saistīts ar zemāku sirds un asinsvadu slimību un insulta risku

Doctus
Veselīgi miega paradumi ir saistīti ar vienu trešdaļu zemāku sirds slimību un insulta risku, pat tiem, kuriem ir augsts ģenētiskais risks.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp kombinētu miega uzvedību un ģenētisko risku un sirds un asinsvadu slimībām (SAS). Pētījumā iekļāva 385 292 dalībniekus bez sirds un asinsvadu slimībām pētījuma sākumā. Tika izveidota  miega novērtēšanas skala, izmantojot piecus miegu raksturojošus faktorus, un tika definētas zema riska grupas: agrīns hronotips, 7 – 8 miega stundas diennaktī, nekad/ reti bezmiegs, nekrāc un nav bieži garas diendusas. Tika aprēķināts arī svērtais SAS vai insulta risks. 8,5 novērošanas gadu laikā tika dokumentēti 7780 jauni SAS gadījumi, tai skaitā, 4667 hroniskas sirds slimības un 2650 insulti. Salīdzinot ar dalībniekiem, kuriem miega skalā bija 0 – 1, dalībniekiem ar rezultātu 5 bija par 35 % (95 % TI [19 – 48 %]) zemāks SAS risks, par 34 % (95 % TI [22 – 44 %]) zemāks hroniskas sirds slimības risks un par 34 % (95 % TI [25 – 42 %]) zemāks insulta risks. Gandrīz 10 % no visiem sirds un asinsvadu slimību gadījumiem ar saistīt ar sliktu miega kvalitāti. Dalībnieki ar sliktiem miega paradumiem un augstu ģenētisko risku uzrādīja visaugstāko hroniskas sirds slimības un insulta risku.

Lielā perspektīvā pētījumā secināts, ka veselīgi miega ieradumi ir saistīti ar zemāku sirds un asinsvadu, hroniskas sirds slimības un insulta risku dalībniekiem ar zemu, mērenu un augstu ģenētisko risku.

 

AVOTS: Fan M, Sum D, Zhou T, et al. Sleep patterns, genetic susceptibility, and incident cardiovascular disease: a prospective study of 385 292 UK biobank participants. European Heart Journal, ehz849, 18 December 2019

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus