PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Melatonīns pasliktina astmas kontroli

Doctus
Melatonīns pasliktina astmas kontroli
Freepik.com
Pacientiem ar astmu bieži rodas astmas simptomu paasinājums naktī tā sauktie "nakts astma". Saskaņā ar ziņojumiem vairāk nekā 50 % astmas nāves gadījumu notiek naktī, atklājot saikni starp nakts astmas simptomiem un astmas nāves gadījumiem. Lai gan daži pētnieki ir ierosinājuši vairākus izraisītājus, kas izskaidro nakts astmas patoģenēzi, precīzi mehānismi, kas regulē šo astmas fenotipu, joprojām ir neskaidri.

Tagad pētnieku grupa, kuru vadīja Kentaro Mizuta no Tohoku Universitātes, ir atklājusi, ka melatonīns, miega hormons, pasliktina astmas simptomus.

Astmas pacienti cieš no bronhu sašaurināšanās, kad saraujas bronhu gludie muskuļi. Lai to atvieglotu, daudzi lieto bronhodilatatorus — zāles, kas paplašina bronhu. Savukārt melatonīns, ko bieži izraksta pret bezmiegu, veicina bronhu sašaurināšanos un vājina bronhodilatatora relaksējošo iedarbību, aktivizējot melatonīna MT2 receptoru.

Lai to noskaidrotu, pētnieku grupa identificēja melatonīna MT2 receptoru ekspresiju cilvēka elpceļu gludajos muskuļos. Viņi novēroja, ka melatonīna MT2 receptoru aktivizēšana ar lielākām melatonīna vai melatonīna receptoru agonista ramelteona devām ievērojami pastiprināja bronhu sašaurināšanos. Turklāt melatonīns mazināja plaši izmantotā bronhodilatatora β-adrenoreceptoru agonista relaksējošo iedarbību.

"Lai gan melatonīna koncentrācija serumā būtiski neizraisīja elpceļu sašaurināšanos, lielākas melatonīna devas, ko klīniski lieto bezmiega, “jet lag” vai vēža ārstēšanai, pasliktināja astmas simptomus un pasliktināja bronhodilatatoru terapeitisko iedarbību," sacīja Mizuta.

AVOTS: Sasaki H, Zhang Y, Emala CW, Mizuta K. Melatonin MT2 receptor is expressed and potentiates contraction in human airway smooth muscle. American Journal of Physiology-Lung Cellular and Molecular Physiology, 2021; 321 (6): L991