PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Novērojams elpceļu infekciju un astmas pieaugums pirms 2.tipa cukura diabēta diagnosticēšanas

Doctus
Novērojams elpceļu infekciju un astmas pieaugums pirms 2.tipa cukura diabēta diagnosticēšanas
Freepik.com
Elpceļu infekcijas un astma bija 10 reizes biežāk sastopamas dalībniekiem, kuriem diagnosticēja 2. tipa cukura diabētu, salīdzinot ar kontroles grupu bez cukura diabēta diagnozes, liecina garengriezuma pētījums, kurā analizētas blakus slimības 25 gadus pirms un 25 gadus pēc 2. tipa cukura diabēta diagnozes apstiprināšanas.

2. tipa cukura diabēts (T2D) parasti ir saistīts ar pieaugošu multimorbiditāti. Lai gan ir panākts zināms progress T2D ģenētisko un neģenētisko riska faktoru noteikšanā, indivīdu klīniskās vēstures izpratne pirms/pēc T2D diagnozes apstiprināšanas var sniegt papildu ieskatu.

Šajā pētījumā tika izmantoti garengriezuma dati no DARE (Diabetes Alliance for Research in England) pētījuma, lai pārbaudītu klīniskos stāvokļu indivīdiem ar un bez T2D. Dati no 1932 indivīdiem (T2D n = 1196 pret atbilstošu ne-T2D kontroli n = 736) tika iegūti un analizēti laikā līdz 50 gadiem (25 gadi pirms diagnozes/25 gadi pēc diagnozes noteikšanas).

Vidējais vecums, kurā apstiprināja T2D diagnozi bija 52,6 (95 % ticamības intervāls [52,0–53,4]) gadi. Vairākus gadus pirms T2D diagnozes indivīdiem pastāvīgi bija ievērojams vairāku klīnisko fenotipu pieaugums. Turklāt tieši pirms T2D diagnozes tika novērota ievērojami lielāka hipertensijas (35 %)/RTI (34 %)/ sirds slimību (17 %)/ acu, deguna, rīkles infekciju (19 %) un astmas (12 %) izplatība. Kontroles grupā netika novērota tik izteikta šo stāvokļu izplatība. Pēc T2D diagnozes T2D indivīdu īpatsvars, kuriem bija hipertensija / hroniska nieru slimība / retinopātija / infekcijas, strauji pieauga pirms plato fāzes.

Šis pētījums sniedz jaunu ieskatu T2D rašanās/ dabiskajā progresēšanā, kas liecina par agrīnu ar iekaisumu saistītas slimības aktivitātes fāzi pirms T2D klīniskas diagnozes noteikšanas. Pasākumiem, kas samazina sociālo nevienlīdzību, ilgtermiņā ir potenciāls samazināt šeit aprakstīto veselības rezultātu sociālo gradientu.

AVOTS: Heald A, Qin R, Williams R, et al. A Longitudinal Clinical Trajectory Analysis Examining the Accumulation of Co-morbidity in People with Type 2 Diabetes (T2D) Compared with Non-T2D Individuals. Diabetes Therapy, Published: 14 September 2023