PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pat neliels miega trūkums saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu sievietēm

Doctus
Pat neliels miega trūkums saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu sievietēm
Pixabay
Zaudējot tikai 1,5 stundas miega naktī, saistītas ar paaugstinātu sistolisko asinsspiedienu sievietēm, secināts nelielā klīniskā pētījumā.

Pētījumā iekļāva veselas sievietes pirms menopauzes (n=26) un pēc menopauzes (n=10), kurā nebija aptaukošanās pēc ĶMI rezultātiem un kurām bija vismaz viens pirmās pakāpes radinieks ar sirds un asinsvadu slimībām vai sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem, piemēram, aptaukošanos vai 2.tipa cukura diabētu. Dalībnieču vidējais vecums bija 37 gadi, vidējais ĶMI bija 25,4 un 38 % dalībnieču bija liekais svars un 11 % bija aptaukošanās.

Dalībniecēm parasti bija adekvāts miega daudzums (7 – 9 stundas naktī). Pētījuma laikā visas sievietes 6 nedēļas ievēroja standarta miega režīmu, kā arī 6 nedēļas ar samazinātu miega daudzumu (1,5 stundas mazāk miega nekā ierasts), starp šiem periodiem bija 6 nedēļu pārejas periods. Visas dalībnieces tika novērtētas ar aktigrāfu un miega dienasgrāmatām, katru nedēļu tika mērīts asinsspiediens. Vidējais 24 stundu asinsspiediens paaugstinājās no 105,3 mmHg pēdējā standarta miega režīma nedēļā līdz 108,3 mmHg pēdējā samazināta miega nedēļā.

Līdzīgi vidējais 24 stundu arteriālais spiediens paaugstinājās no 78,7 mmHg pēdējā standarta miega režīma nedēļā līdz 80,8 mmHg pēdējā samazināta miega nedēļā.

Pētnieki secināja, ka samazināts miega daudzums ir saistīts ar augstāku asinsspiedienu. Miega daudzuma normalizēšana var būt daļa no profilaktiskas un terapeitiskas asinsspiedienu pazeminošas stratēģijas.

AVOTS: Makarem N, Zuraikat FM, Scaccia SE, et al. Sustained Mild Sleep Restriction Increases Blood Pressure in Women. An Update From the American Heart Association Go Red for Women Strategically Focused Research Network. Hypertension, online March 29, 2021.