PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētnieki atklāj, ka Covid-19 balstvakcīna nodrošina labu antivielu aizsardzību pret Omikrona variantu

Doctus
Pētnieki atklāj, ka Covid-19 balstvakcīna nodrošina labu antivielu aizsardzību pret Omikrona variantu
Freepik.com
Trešā Covid-19 vakcīnas deva paaugstina antivielu līmeni, kas neitralizē Omikron variantu, liecina dati, kas publicēti The Lancet.

Pētnieki atklāja, ka antivielas, kas radušās cilvēkiem, kuri bija saņēmuši tikai divas Oxford/AstraZeneca vakcīnas vai Pfizer/BioNTech vakcīnas devas, bija mazāk spējīgas neitralizēt Omikrona variantu, salīdzinot ar Alfa un Delta variantiem. Pētnieki arī atklāja, ka antivielu līmenis pazeminājās pirmajos trīs mēnešos pēc otrās devas, bet trešā “revakcinācijas” deva paaugstināja antivielu līmeni, kas efektīvi neitralizē Omikrona variantu.

Cilvēkiem, kuri bija saņēmuši Pfizer/BioNTech vakcīnu visam trīs devas, antivielu līmenis pret Omikronu pēc trešās devas bija līdzīgs tam, kāds iepriekš tika sasniegts pret Deltu tikai pēc divām devām. Kopumā antivielu līmenis pret Omikronu bija gandrīz 2,5 reizes augstāks pēc trīs devām, salīdzinot ar antivielu līmeni pēc divām.

Augstāks antivielu līmenis pret Omikrona variantu tika konstatēts arī cilvēkiem, kuri saņēma divas devas no vienas vai otras vakcīnas un arī iepriekš ziņoja par Covid-19 simptomiem, salīdzinot ar tiem, kuriem iepriekš nebija Covid-19 simptomu.

Lai gan antivielu līmenis vien neparedz vakcīnas efektivitāti, tas ir ļoti labs rādītājs aizsardzībai pret smagu Covid-19 gaitu. Šis pētījums apstiprina, ka trīs Covid-19 vakcīnas devas ir būtiskas, lai palielinātu antivielas līdz kvantitatīvi nosakāmam līmenim un maksimāli palielinātu aizsardzību pret smagām slimības formām un hospitalizāciju.

Pētnieku komanda analizēja 620 asins paraugus no 364 cilvēkiem, kuri piedalījās pētījumā. Viņi izmantoja augstas caurlaidības vīrusu neitralizācijas testus, kas izstrādāti Crick, lai pārbaudītu antivielu spēju bloķēt vīrusa iekļūšanu šūnās, tā sauktās “neitralizējošās antivielas”, pret dažādiem SARS-CoV-2 variantiem, tostarp Omikronu.

Augstāki antivielu titri (lielākais atšķaidījuma līmenis, kas joprojām bloķē 50 % vīrusu infekcijas laboratorijā) ir labs vakcīnas efektivitātes un lielākas aizsardzības pret Covid-19 prognozētājs.

Svarīgi, ka pētnieki savā analīzē iekļāva arī sintētiskās neitralizējošās antivielas, kuras pašlaik klīniski izmanto Covid-19 ārstēšanai, lai pārbaudītu, vai šīm sintētiskajām antivielām ir neitralizējoša iedarbība pret SARS-CoV-2 variantiem, tostarp pret Omikronu.

Pētnieki atklāja, ka Xevudy (sotrovimabs), nesen apstiprināta sintētiska monoklonāla antiviela, ko izmanto, lai novērstu un ārstētu pacientus, kuriem ir risks saslimt ar smagu Covid-19, spēja neitralizēt Omikrona variantu.

Šis jaunais variants var pārvarēt imūno aizsardzību, ko nodrošināja divas vakcīnas devas, taču, par laimi, pēc trešās devas neitralizējošā darbība ir spēcīga lielākajai daļai cilvēku. Trešā deva palielina aizsargspējas, vīrusam neļaujot izraisīt smagas slimības gaitu.

Lai gan Omikrona variantam ir ievērojami vairāk mutāciju nekā citiem nesenajiem variantiem, piemēram, Alfa un Delta, dati liecina, ka  balstvakcīna mudina imūnsistēmu veikt plašu reakciju, kas spēj to risināt.

Papildus šiem galvenajiem vakcīnas efektivitātes datiem, ir iegūti arī patiešām svarīgi agrīnie dati, kas liecina, ka vismaz dažas sintētisko antivielu versijas, kuras pašlaik lieto noteiktu pacientu ārstēšanai, visticamāk, būs efektīvas pret šo jauno variantu.

Tagad, kad ir konstatēts, ka balstvakcīnas ir efektīvas pret Omikrona variantu, turpmākajos pētījumos būs jānoskaidro šīs revakcinācijas reakcijas ilgums un noturība. Pandēmijai attīstoties, joprojām radīsies bažas, tāpēc ir nepieciešama efektīva imūnsistēmas uzraudzība, lai saglabātu aizsardzību.

AVOTS: Wu M, Wall EC, Carr EJ, et al. Three-dose vaccination elicits neutralising antibodies against omicron. The Lancet, 2022