PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Probiotiku lietošana var samazināt nepieciešamību lietot antibiotikas

Doctus
Probiotiku lietošana ir saistīta ar retāku antibiotiku terapiju zīdaiņiem un bērniem, secināts pētījumu apskatā, kuru veica pētnieki no ASV, Anglijas un Nīderlandes.

Pētījumā tika iekļauti 12 pētījumi un šo pētījumu kopējā analīze uzrādīja, ka zīdaiņiem un bērniem, kuri regulāri lietoja probiotikas, par 29 % samazinājās nepieciešamība lietot antibiotikas. Savukārt, ja analīzi atkārtota tikai ar augstas kvalitātes pētījumiem, šis procents pieauga līdz 53 %. Pētnieki atzīst, ka šis atklājums ir ļoti intriģējošs, jo iespējams, ka viens veids kā mazināt antibiotiku patēriņu ir, lietot regulāri probiotikas. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra (ASV) datiem ASV katru gadu ir vairāk kā 2 miljoni antibiotiku rezistentu infekciju gadījumu, kas rezultējas ar 23 000 nāves gadījumu. Samazinot antibiotiku patēriņu, samazinātos arī antibiotiku rezistences problēma.

Pētnieki norāda, ka šobrīd jau ir pierādījumi, ka probiotiku lietošana samazina atsevišķu akūtu elpošanas ceļu un kuņģa un zarnu trakta infekciju incidence, ilgumu un smagumu. Ir nepieciešami tālāki pētījumi par visu vecuma grupu pacientiem, īpaši par gados veciem pacientiem, lai noskaidrotu, vai probiotiku lietošana ir saistīta ar antibiotiku lietošanas samazināšanās arī citās vecuma grupās. Jo tam var būt liela ietekme uz probiotiku lietošanu vispārējā medicīnā un uz kopējo patēriņu sabiedrībā.

Kā probiotikas palīdz cīnīties ar infekcijām, īpaši elpošanas ceļos un apakšējā gremošanas traktā, nav skaidrs. Tie var būt vairāki iespējamie mehānismi, piemēram, prbiotikas ražo patogēnu inhibitorus, regulē imūnsistēmu, vai arī kāds cits mehānisms.

Pētījumos iekļautie probiotiku celmi bija Lactobacillus un Bifidobacterium.

 

AVOTS: Georgetown University Medical Center. Probiotic use may reduce antibiotic prescriptions. ScienceDaily. ScienceDaily, 14 September 2018. 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus