PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Slikti kontrolēta astma ir Covid-19 hospitalizācijas riska faktors bērniem

Doctus
Slikti kontrolēta astma ir Covid-19 hospitalizācijas riska faktors bērniem
Freepik.com
Bērni un pusaudži ar slikti kontrolētu astmu trīs līdz sešas reizes biežāk tika hospitalizēti ar Covid-19 infekciju, secināts pētījumā, kurā izmantoja datus no nacionāla pētījuma, kurā piedalījās vairāk nekā 750 000 bērnu Skotijā.

Lai gan lielākā daļa Covid-19 gadījumu bērniem ir bijuši viegli, dažiem bērniem bija nepieciešama hospitalizācija.

Apvienotās Karalistes Vakcinācijas un imunizācijas apvienotā komisija pasūtīja pētījumu par hospitalizācijas biežumu bērniem ar slikti kontrolētu astmu. Nacionālajā saslimstības kohortas pētījumā, kas publicēts žurnālā The Lancet Respiratory Medicine, pētnieki pārskatīja datus par visiem bērniem vecumā no 5 līdz 17 gadiem Skotijā, kuri bija iekļauti saistītajā datu kopā par agrīnās pandēmijas novērtēšanu un Covid-19 pastiprinātu uzraudzību (EAVE II). Kopējais bērnu skaits datu kopā bija 752 867, un 63 463 (8,4 %) no tiem bija diagnosticēta astma. Starp bērniem ar astmu no 2020. gada 1. marta līdz 2021. gada 27. jūlijam inficēšanās ar Covid-19 bija apstiprināta 4339 (6,8 %) bērniem. Kopumā slimnīcā ievietoti 67 inficētie bērni. No 689 404 bērniem bez astmas 40 231 (5,8 %) bija apstiprināta Covid-19 infekcija, un 382 (0,9 %) no šiem bērniem tika hospitalizēti.

Kopumā slimnīcās ar Covid-19 slimojošo bērnu skaits bija ievērojami augstāks, salīdzinot ar tiem, kuriem astma nav (aRR=, 1,49), un to skaits pieauga bērniem ar slikti kontrolētu astmu.

Pētnieki izmantoja iepriekšējo hospitalizāciju astmas dēļ kā nekontrolētas astmas kritēriju un atklāja, ka hospitalizācijas iespējamība bērniem ar slikti kontrolētu astmu bija vismaz sešas reizes lielāka nekā tiem, kuriem astmas nebija (aHR=6,40), lai gan arī bērniem ar labi kontrolētu astmu bija arī paaugstināts hospitalizācijas risks, salīdzinot ar tiem, kuriem astmas nebija (aHR=1,36).

Kad pētnieki izmantoja perorālo kortikosteroīdu receptes kā nekontrolētas astmas indikatoru, pielāgotās riska attiecības bija 3,38, 3,53, 1,52 un 1,34 bērniem, kuriem tika nozīmēts attiecīgi trīs vai vairāk, divi, viens un neviens kortikosteroīdu kursi, salīdzinot ar bērniem bez astmas.

Šīs bīstamības attiecības saglabājās nozīmīgas pēc tādu faktoru kontroles kā vecuma, dzimuma, sociālekonomiskā stāvokļa, blakusslimības un iepriekšējās hospitalizācijas.

Vecuma analīzē rezultāti bija līdzīgi bērniem vecumā no 12 līdz 17 gadiem, bet bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem hospitalizācijas risks samazinājās tiem, kuri saņēma vienu kortikosteroīdu kursu, un sasniedza augstāko rādītāju tiem, kuriem bija trīs vai vairāk kursi, salīdzinot ar tiem, kuriem bija divi kursi.

Pētījuma rezultātus ierobežoja vairāki faktori, tostarp salīdzinoši nelielais Covid-19 hospitalizāciju skaits, uzņemšana intensīvās terapijas nodaļā un nāves gadījumi bērniem ar astmu, atzīmēja pētnieki. Viņi atzīmēja, ka citi ierobežojumi ietver iespējamās astmas kontroles izmaiņas pētījuma periodā un datu trūkumu par noteiktiem neskaidriem faktoriem, piemēram, smēķēšanu, nepiemērotu mājokli un etnisko piederību. Tomēr rezultātus pastiprināja lielas valsts datu kopas izmantošana un piekļuve elektroniskajiem veselības ierakstiem.

Rezultāti atspoguļo iepriekšējo pētījumu datus, kas liecina par paaugstinātu hospitalizācijas risku pacientiem ar elpceļu slimībām, kuriem attīstās Covid-19 infekcijas.

Rezultāti uzsver, cik svarīga ir laba astmas kontrole, lai pasargātu bērnus no smaga Covid-19, un rūpīga to bērnu ar slikti kontrolētu astmu uzraudzība, kuri inficējas.

AVOTS: Splete H. Poorly Controlled Asthma Predicts COVID-19 Hospitalization in Children. Medscape Medical News, December 02, 2021