PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sociālā izolācija un vientulība palielina nāves risku no infarkta vai insulta

Doctus
Sociālā izolācija un vientulība palielina nāves risku no infarkta vai insulta
Freepik.com
Sociālā izolācija un vientulība ir saistīta ar par aptuveni 30 % palielinātu infarkta vai insulta risku, vai nāves risku, no kādas no šīm slimībām. Pētījumā arī norādītas, ka trūkst datu par intervencēm, kas var uzlabot sirds un asinsvadu veselību cilvēkiem, kuri ir sociāli izolēti vai vientuļi.

Ir zināms, ka sociālā izolācija, relatīvs kontaktu trūkums vai reti kontakti, un vientulība ir saistīta ar nelabvēlīgiem veselības iznākumiem.

Pētījuma mērķis bija analizēt pētījumu rezultātus, kuros pētītaa sociālās izolācijas un vientulības ietekme uz sirds un asinsvadu un smadzeņu veselību, kā arī analizēt novēroto saistību mehānismus.

Tika veikta sistemātiska pētījumu atlase no četrām datubāzēm: PubMed, PsycInfo, Cumulative Index of Nursing and Allied Health un Scopus.

Pierādījumi visvairāk atbilst tiešai saistībai starp sociālo izolāciju, vientulību un koronāro sirds slimību un mirstību no insulta. Tomēr dati par saistību starp sociālo izolāciju un vientulību ar sirds mazspēju, demenci un kognitīviem traucējumiem ir reti un mazāk ticami. Dažos pētījumos ir empīriski pārbaudīta saistība starp sociālo izolāciju, vientulību un sirds un asinsvadu un smadzeņu veselības rezultātiem, izmantojot piemērotas aprakstošas analīzes metodes.. Pētījumi grupās, kuras var būt pakļautas lielākam riskam vai neaizsargātākas pret sociālās izolācijas sekām, ir ierobežotas. Netika atrasts neviens intervences pētījums, kura mērķis būtu samazināt sociālās izolācijas vai vientulības negatīvo ietekmi uz sirds un asinsvadu vai smadzeņu veselības rezultātiem.

Sociālā izolācija un vientulība ir izplatīta parādība, un šķiet, ka tie ir neatkarīgi riska faktori, kas pasliktina sirds un asinsvadu un smadzeņu veselību; tomēr saistību konsekvence atšķiras atkarībā no rezultāta. Ir jāizstrādā, jāīsteno un jāpārbauda intervences, lai uzlabotu sirds un asinsvadu un smadzeņu veselību personām, kuras ir sociāli izolētas vai vientuļas.

AVOTS: Cené CW, Beckie TM, Sims M, et al. Effects of Objective and Perceived Social Isolation on Cardiovascular and Brain Health: A Scientific Statement From the American Heart Association. Journal of the American Heart Association, 2022