PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Tirzepatīds mazina asinsspiedienu pieaugušajiem ar aptaukošanos

Doctus
Tirzepatīds mazina asinsspiedienu pieaugušajiem ar aptaukošanos
Freepik.com
Tirzepatīds statistiski nozīmīgi samazina asinsspiedienu pieaugušajiem ar aptaukošanos, kuri lietoja medikamentu aptuveni 8 mēnešus. Pētnieki secināja, ka aptaukošanās ārstēšana ar svaru samazinošu medikamentu tirzepatīdu var būt efektīva stratēģija, lai pasargātu no augsta asinsspiediena vai arī to ārstētu.

Pašreizējais pētījums bija plānots kā SURMOUNT-1 pētījuma apakšpētījums. Apakšpētījums tika izstrādāts, lai novērtētu tirzepatīda ietekmi uz asinsspiediena līmeni, ko mēra ar 24 stundu ambulatoro asinsspiediena monitoringu cilvēkiem ar aptaukošanos, bet bez 2. tipa cukura diabēta. Apmēram viena trešdaļa dalībnieku ziņoja, ka pētījuma sākumā viņiem bija augsts asinsspiediens un viņi lietoja ≥1 hipertensijas medikamentu.

Kad sākās apakšpētījums, visiem dalībniekiem asinsspiediena līmenis bija <140/90 mm Hg, un, ja viņi lietoja asinsspiediena zāles, viņiem bija jālieto asinsspiediena zāles vismaz 3 mēnešus. Apakšpētījumā tika iekļauti dalībnieki, kuriem bija hipertensija un kuriem bija normāls asinsspiediens. Dalībnieki saņēma placebo vai tirzepatīdu 5 mg, 10 mg vai 15 mg.

Pēc 36 nedēļām dalībniekiem, kuri lietoja tirzepatīdu 5 mg, sistoliskais asinsspiediens vidēji samazinājās par 7,4 mm Hg, salīdzinot ar 10,6 mm Hg dalībniekiem, kuri lietoja tirzepatīdu 10 mg, un 8,0 mm Hg pacientiem, kuri lietoja tirzepatīdu 15 mg.

Tirzepatīda asinsspiedienu pazeminošā iedarbība bija acīmredzama, veicot asinsspiediena mērījumus gan dienā, gan naktī.

Sistoliskā asinsspiediena pazemināšanās bija konsekventa visās pētījuma dalībnieku apakšgrupās, kuras tika klasificētas pēc papildu faktoriem, tostarp vecuma, dzimuma, ķermeņa masas indeksa un ar hipertensiju saistītiem riska faktoriem.

Pētījuma ierobežojumi ietver to, ka tas tika veikts tikai sākotnējo 2539 SURMOUNT-1 dalībnieku apakškopā; ambulatorā asinsspiediena kontrole tika mērīta tikai 2 pētījuma punktos (sākotnējā stāvoklī un 36. nedēļā); un mērījumi tika veikti tikai vienu reizi stundā naktī, lai samazinātu pētījuma dalībnieku slogu. Turklāt netika novērtētas izmaiņas pārtikas uzņemšanā un nātrija izdalīšanās 24 stundu laikā urīnā, kas nozīmē, ka uztura izmaiņu, tostarp sāls uzņemšanas, vai citu izmaiņu, kas var palīdzēt samazināt asinsspiedienu, devums nav zināms un to nevar novērtēt.

Pētnieki norāda, ka kopumā šie dati ir iepriecinoši, ka jauni svara zaudēšanas medikamenti ir efektīvi, lai samazinātu ķermeņa svaru, kā arī tie efektīvi uzlabo daudzas aptaukošanās kardiometaboliskās komplikācijas, tostarp hipertensiju, 2. tipa diabētu un dislipidēmiju. Lai gan katra no šīm labvēlīgajām sekām ir individuāli svarīga, daudzas no šīm ar aptaukošanos saistītajām komplikācijām darbojas sinerģiski, palielinot sirds un asinsvadu slimību risku. Tādējādi stratēģijas, kas mazina vairākas ar aptaukošanos saistītas komplikācijas, var samazināt kardiovaskulāro notikumu risku.

Būs nepieciešami papildu pētījumi, lai noteiktu ilgtermiņa ietekmi uz sirds un asinsvadu slimību notikumiem, piemēram, infarktu un sirds mazspēju. Ir nepieciešami arī pētījumi, lai noskaidrotu, kas notiek ar asinsspiedienu, kad tiek pārtraukta tādu zāļu kā tirzepatīda lietošana – vai asinsspiediens atjaunojas un atkal palielinās, vai arī tas paliek pazemināts?

AVOTS: de Lemos JA, Linetzky B, le Roux CW., et al. Tirzepatide Reduces 24-Hour Ambulatory Blood Pressure in Adults With Body Mass Index ≥27 kg/m2: SURMOUNT-1 Ambulatory Blood Pressure Monitoring Substudy. Hypertension, 2024