PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Trešā daļa pacientu ar garo Covid cieš no ožas zuduma

Doctus
Trešā daļa pacientu ar garo Covid cieš no ožas zuduma
Freepik.com
Šī pētījuma rezultāti liecina, ka trešdaļa pacientu ar garo Covid cieš no ilgstoša ožas zuduma un gandrīz piektā daļa zaudē garšas sajūtu. Pētnieki saka, ka īpaši Ziemassvētki var būt smags laiks cilvēkiem, kuri zaudējuši ožas un garšas izjūtu – kuriem pietrūks tādas smaržas kā Ziemassvētku eglīte un karstvīns, vai viņi nevarēs izbaudīt Ziemassvētku vakariņas.

Pētījumā tika analizēti vairāk nekā 360 000 cilvēku dati, kuri bija inficējušies ar SARS-CoV-2, no šiem cilvēkiem 10 431 pētījuma dalībniekam  tika identificēts garais Covid. Šiem dalībniekiem tika uzdoti jautājumi par 23 simptomu esamību un šo simptomu ietekmi uz viņu ikdienas aktivitātēm.

Pētnieki norāda, ka apmēram 3 % no personām, kuras bija inficējušās ar SARS-CoV-2, piedzīvo garo Covid, ja šo skaitu izsaka uz visu Apvienotās karalistes iedzīvotāju skaitu, tad tie ir 1,8 miljoni iedzīvotāju.

Pētnieki konstatēja, ka nogurums ir biežāk sastopamais simptoms, savukārt ar ENT saistītie simptomi ietvēra ožas un garšas zudumu, reiboņus, elpas trūkumu, sēkšanu un iekaisušu kaklu.

Gandrīz katrs trešais pētījuma dalībnieks ar garo Covid, cieš no ožas zuduma un katrs piektais arvien cieš no garšas zuduma. Tas ir nozīmīgi, jo ožas un garšas zudums būtiski ietekmē dzīves kvalitāti. Iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka ožas un garšas zudums ir saistīts ar augstiem depresijas, trauksmes, izolācijas un attiecību traucējumu rādītājiem.

Garais Covid ir pieaugoša problēma Apvienotajā Karalistē, šai problēmai ir jāpievērš lielāka uzmanība un jādomā, kā atbalstīt cilvēkus ar ožas un garšas traucējumiem.

AVOTS: Gokani SA, Ta NH, Espehana A, et al. The growing burden of long COVID in the United Kingdom: Insights from the UK Coronavirus Infection Survey. International Forum of Allergy & Rhinology, 2022