PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Trīs medikamentu terapija droši samazina smagas astmas uzliesmojumus

Doctus
Trīs medikamentu terapija droši samazina smagas astmas uzliesmojumus
Pixabay
Pētnieki atklāja, ka pievienojot trešo medikamentu bieži izmantotajai divu medikamentu terapijai, izdodas efektīvi mazināt astmas saasinājumus un uzlabot astmas kontroli bērniem, pusaudžiem un pieaugušajiem ar vidēji smagu – smagu astmu.

Tika veikts sistemātisks pētījumu apskats un meta-analīze, kuros iekļāva 20 kontrolētus pētījumus, kuros dalībniekus iedalīja pēc nejaušināšanas principa; kopējais analizētais dalībnieku skaits pārsniedza 12 000.

Divu medikamentu inhalatori, ko lieto astmas ārstēšanai, parasti satur inhalējamus kortikosteroīdus (ICS), lai mazinātu iekaisumu, kā arī ilgstošas darbības beta-adrenoreceptoru agonistus (LABA), kas darbojas kā bronhodilatators. Pierādījumi parāda, ka trešā medikamenta iekļaušana ICS-LABA kombinētajā terapijā, kas pazīstams kā ilgstošas darbības muskarīna antagonists (LAMA), mazināja smagas astmas paasinājumus un nedaudz uzlaboja astmas kontroli, nepalielinot nevēlamās blakusparādības. Iepriekš LAMA pievienošanas ieguvumi un draudi ICS-LABA terapijai astmas ārstēšanai bija neskaidri un balstījās tikai 1300 pacientos - galvenokārt pieaugušajiem.

Jaunais pētījums sniedz skaidrus, kvalitatīvus pierādījumus par trīskāršās terapijas ieguvumiem un draudiem, kas sniedz pierādījumus, ka ir jāmaina astmas aprūpes un jāpārskata pašreizējās astmas vadlīnijas.

Ja, izmantojot LAMA papildterapiju, var sasniegt optimālu pacientu astmas kontroli un samazināt astmas saasināšanās biežumu, pacienti, iespējams, varēs izvairīties no citām ārstēšanas metodēm, kurām ir lielāks nevēlamu notikumu risks, piemēram, perorāliem kortikosteroīdiem vai terapijām, kas ir būtiski dārgākas, piemēram, bioloģiskās zāles, uzsver pētījuma autori.

Inhalējamie LAMA pašlaik ir pieejami atsevišķos inhalatoros vai arī kā trīs vienā inhalatori, kas satur arī ICS un LABA. Saskaņā ar pētījumu abas pieejas trešā medikamenta ievadīšanai darbojas līdzīgi.

AVOTS: Kim LHY, Saleh C, Whalen-Browne A, et al. Triple vs Dual Inhaler Therapy and Asthma Outcomes in Moderate to Severe Asthma. JAMA, 2021