PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai blakusslimības paaugstina Covid-19 pacientu risku?

Doctus
Pixabay
Saskaņā ar Austrumu Anglijas universitātes (UEA) un Norfolkas un Norvičas universitātes slimnīcas (NNUH) jaunajiem pētījumiem, tādas blakus slimības kā sirds un asinsvadu slimības, elpošanas ceļu slimības, nieru slimības un vēzis paaugstina Covid-19 nāves risku.

Līdz šim tika uzskatīts, ka angiotenzīnu konvertējošā enzīma inhibitoru (AKEI) un angiotenzīna receptoru blokatoru (ARB) lietošana saistīta ar sliktākiem Covid-19 iznākumiem un komplikācijām.

Šī pētījuma mērķis bija veikt atjauninātu un visaptverošu sistemātisku pārskatu un meta-analīzi, salīdzinot mirstību un smagas blakusparādības (AE), kas saistītas ar AKEI vai ARB lietošanu pacientiem ar Covid-19.

PubMed un Embase datu bāzēs tika sistemātiski meklēti pētījumi laika posmā 2019. gada 31. decembris līdz 2020. gada 1. septembrim.

Trīs autori neatkarīgi ieguva datus par mirstību un smagiem AE, kas saistīti ar Covid-19. Smagas AE tika definētas kā uzņemšana intensīvās terapijas nodaļā vai nepieciešamība pēc mākslīgās plaušu ventilācijas. Katram iznākumam tika izmantots nejaušas ietekmes modelis, lai salīdzinātu izredžu attiecību (OR) starp pacientiem, kas saņem AKEI vai ARB, salīdzinot ar tiem, kuri nesaņem AKEI vai ARB.

Galvenie iznākumi un mērījumi bija samērotas un nesamērotas mirstības un smagas AE izredžu attiecības saistītas ar Covid-19.

Kopumā tika identificēti 1788 ieraksti no PubMed un Embase datu bāzēm; pēc dublikātu noņemšanas tika pārbaudīti 1664 ieraksti, un 71 rakstam tika veikta pilna teksta novērtēšana. Klīniskie dati tika apkopoti no 52 piemērotiem pētījumiem (40 kohorta pētījumi, 6 gadījumu sērijas, 4 gadījumu kontroles pētījumi, 1 nejaušināts klīniskais pētījums un 1 šķērsgriezuma pētījums), kuros piedalījās 101949 pacienti, no kuriem 26 545 (26,0%) lietoja AKEI vai ARB. Samērojot pēc iespējamie jaucējfaktoriem, nozīmīgs nāves riska samazinājums (koriģēts OR [aOR] = 0,57; 95% TI, 0,43-0,76]; P <0,001) un smagas AE (aOR=0,68; 95% TI [0,53-0,88]; P <0,001). Hipertensijas pacientu apakšgrupā nesamērota un samērota analīze liecināja par nāves riska samazināšanos (nesamērots OR=0,66; 95% TI [0,49-0,91]; P = 0,01; aOR = 0,51; 95% TI [0,32-0,84]; P = 0,008) un smagas AE (nesamērots OR=0,70; 95% TI [0,54-0,91]; P = 0,007; aOR=0,55; 95% TI [0,36-0,85]; P = 0,007).

Šajā sistemātiskajā pārskatā un meta-analīzē pierādīja, ka AKEI vai ARB lietošana nebija saistīta ar augstākiem mirstības un smagiem AE gadījumiem pacientiem ar Covid-19, kuriem bija hipertensija, vai vairākas blakus slimības. Gluži pretēji, AKEI un ARB lietošana var būt kā aizsargājošs mehānisms, īpaši pacientiem ar hipertensiju. Turpmāki pētījumi, kuros pacienti iedalīti pēc nejaušināšanas principa, ir nepieciešami, lai noteiktu cēloņsakarību.

AVOTS: Baral R, Tsampasian V, Debski M, et al. Association Between Renin-Angiotensin-Aldosterone System Inhibitors and Clinical Outcomes in Patients With COVID-19. JAMA Network Open, 2021; 4 (3): e213594

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus