PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai menstruācijas var būt saistītas ar nediagnosticētu 2.tipa cukura diabētu?

Doctus
Vai menstruācijas var būt saistītas ar nediagnosticētu 2.tipa cukura diabētu?
Freepik.com
HbA1c līmeņa izmantošana 2. tipa cukura diabēta diagnosticēšanai sievietēm, kas jaunākas par 50 gadiem, var rezultēties nepietiekami diagnosticētā cukura diabētā, jo menstruālo asins zudums var ietekmē HbA1c rādījumus.

Sievietēm cukura diabēts tiek diagnosticēts vidēji vēlākā vecumā nekā vīriešiem, taču sieviešu populācijā ir novērojama augstāka mirstība cukura diabēta dēļ. Tā kā cukura diabēta diagnozes uzstādīšana galvenokārt balstās uz HbA1c līmeni, kas neņem vērā dzimumu atšķirības cukura diabēta gadījumā, tas var rezultēties nepietiekami diagnosticētā cukura diabēta diagnozē sievietēm un aizkavētā terapijas uzsākšanā. Salīdzinot HbA1c vērtības vīriešiem un sievietēm vairākās vietās Apvienotajā Karalistē, pētnieki analizēja, vai vēlākas diagnozes veicinošais faktors sievietēm var būt atšķirība HbA1c sadalījumā sievietēm pirms menopauzes periodā salīdzinājumā ar tāda paša vecuma vīriešiem.

Tika analizēts HbA1c līmenis 146 907 indivīdiem, kuriem tika veikta tikai viena pārbaude un kuriem HbA1c ≤ 50 mmol/mol laika periodā no 2012. līdz 2019. gadam vienā laboratorijā (1. kohorta). Tas tika atkārtots sešās laboratorijās ar 938 678 indivīdiem, kas tika pārbaudīti laikā no 2019. līdz 2021. gadam (2. kohorta).

1.kohortā sievietēm  jaunākām par 50 gadu vecumu HbA1c sadalījums bija ievērojami zemāks nekā vīriešiem, vidēji 1,6 mmol/mol (p < 0,0001), savukārt HbA1c sadalījuma atšķirība personām vecumā virs 50 gadiem bija mazāk izteikta (vidējā atšķirība 0,9 mmol/mol, p < 0,0001). Personām, kas jaunākas par 50 gadiem, HbA1c sievietēm atpalika par 10 gadiem, salīdzinot ar vīriešiem. Līdzīgi atklājumi tika konstatēti 2. kohortā.

Pētnieki aprēķināja, ka Anglijā un Velsā vēl varētu būt aptuveni 17 % (n = 34 953) nediagnosticētu cukura diabēta gadījumu sievietēm vecumā zem 50 gadiem, kas var veicināt līdz pat 64 % no mirstības atšķirības starp vīriešiem/sievietēm ar cukura diabētu vecumā no 16 līdz 50 gadiem.

Sievietēm, kas jaunākas par 50 gadiem, var būt nepieciešams atkārtoti novērtēt HbA1c robežvērtību cukura diabēta diagnosticēšanai. Agrīna cukura diabēta noteikšana sievietēm var uzlabot sieviešu veselības rezultātus ilgtermiņā.

AVOTS: Holland D, Fryer AA, Stedman M, et al. Is the Current Cut Point for Glycated Haemoglobin (HbA1c) Correct for Diagnosing Diabetes Mellitus in Premenopausal Women? Evidence to Inform Discussion. Diabetes Therapy, Published online September 30, 2023.