PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vakcinācija pret gripu saistīta ar mazāku pāragras nāves risku pacientiem ar augstu asinsspiedienu

Doctus
Pacientiem ar augstu asinsspiedienu vakcinācija pret gripu nozīmē par 18 % zemāku nāves risku gripas sezonā, secināts pētījumā, kura rezultāti nesen prezentēti Eiropas Kardiologu biedrības kongresā.

Iepriekš pētījumos pierādīts, ka gripas infekcijas radīts stress organismā var izsaukt infarktu un insultu. Pacientiem ar hipertensiju ir palielināts infarkta un insulta risks. Apturot gripas infekciju, vakcinācija varētu aizsargāt arī pret kardiovaskulāriem notikumiem, bet līdz šim tas nebija pētīts.

Pētījumā Dānijā deviņās grupas sezonās (2007.—2016. gadā) identificēja 608 452 pacientus (18—100 gadus vecus) ar hipertensiju. Pētnieki noskaidroja, cik pacientu pirms katras gripas sezonas vakcinējušies pret gripu, novēroja pacientus katrā gripas sezonā un uzskaitīja nomirušos. Īpaši tika atzīmēts nāves cēlonis: nāve jebkāda kardiovaskulāra iemesla dēļ un nāve infarkta vai insulta dēļ. Tika analizēta saistība starp vakcinēšanu un nāves risku gripas sezonā. Rezultāti tika samēroti pēc tādiem faktoriem kā pacienta vecums, blakusslimības, lietotie medikamenti un sociāli ekonomiskais stāvoklis. Pēc samērošanas ar iespējamajiem jaucējfaktoriem vakcinācija bija saistīta ar par 18 % zemāku jebkādu cēloņu nāves risku, par 16 % zemāku risku nomirt no kardiovaskulārām slimībām un par 10 % zemāku risku nomirt no infarkta vai insulta.

Pētnieki uzsver, ka rezultāti apliecina — vakcinācija pret gripu var uzlabot kardiovaskulāro iznākumu pacientiem ar hipertensiju. Deviņās gripas sezonās vakcinācijas aptvere svārstījās 26—36 % robežās, norādot uz zemu vakcinācijas aptveri hipertensijas pacientu populācijā.

Ņemot vērā pētījuma rezultātus, gripas vakcināciju pētnieki iesaka ikvienam pacientam ar paaugstinātu asinsspiedienu. Vakcīna ir droša, lēta, samazina gripas infekciju, aizsargā pret letālu infarktu, insultu un citiem nāves cēloņiem.

 

AVOTS: European Society of Cardiology. Flu vaccination linked with lower risk of early death in patients with high blood pressure. ScienceDaily, 1 September 2019.