PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vienkārša un uzticama agrīna cukura diabēta prognozēšanas metode

Doctus
Vienkārša un uzticama agrīna cukura diabēta prognozēšanas metode
Freepik.com
Cukura diabēts bieži tiek atklāts novēloti, kad jau ir bojāt orgāni vai nervi. Daļēji tas ir saistīts ar faktu, ka diagnostika agrīnā stadijā ir laikietilpīga un sarežģīta. Starptautiska pētnieku komanda ir pierādījusi, ka matemātisks aprēķins, kas balstīts tikai uz divām vērtībām, kas ņemtas no asins parauga, ļauj droši un lēti diagnosticēt cukura diabētu agrīnā stadijā.

Tiek lēsts, ka trīsdesmit procenti no visiem cilvēkiem, kuri cieš no cukura diabēta, vēl nav diagnosticēti, un līdz ar to viņi nesaņem nekādu ārstēšanu. Daļēji tas ir saistīts ar faktu, ka nav viegli atklāt slimību agrīnā stadijā. Cukura diabēts attīstās pakāpeniski, un diagnostikas iespējas nav pietiekami jutīgas, lai to atklātu; turklāt tās nav pietiekami specifiskas, kas nozīmē, ka var rasties arī viltus pozitīvi rezultāti.

Pētnieku komanda no Vācijas, Indijas, Singapūras un Apvienotās Karalistes izpētīja jaunu metodi cukura diabēta agrīnai diagnostikai. Metode, ko sauc par SPINA Carb, ir balstīta uz matemātisko modelēšanu. Viss, kas nepieciešams, ir asins paraugs, kas tiek ņemts no rīta tukšā dūšā. Svarīgas ir divas paraugā izmērītās vērtības: insulīna vērtība un glikozes vērtība. Šīs vērtības tiek ievadītas vienādojumā, kas apraksta ķermeņa cukura metabolisma kontroles cilpu un sadala to atbilstoši noteiktam mainīgajam. Rezultāts ir tā sauktais statiskā izvietojuma indekss (SPINA-DI).

Datorsimulācijās pētnieku grupa pierādīja, ka jaunais parametrs apstiprina dinamiskās kompensācijas teoriju, kas paredz, ka insulīna rezistenci cilvēkiem ar metabolisko sindromu kompensē aizkuņģa dziedzera beta šūnas, palielinot to aktivitāti. Nākamais pētījums, kurā piedalījās trīs brīvprātīgo grupas no ASV, Vācijas un Indijas, apstiprināja šo pieņēmumu. Visās trīs grupās noskaidroja, ka aprēķinātais SPINA-DI korelē ar attiecīgiem vielmaiņas funkcijas rādītājiem, piemēram, reakciju uz perorālo glikozes tolerances testu. Turklāt SPINA-DI izrādījās ticamāks nekā citi aprēķinātie glikozes metabolisma marķieri un ļāva veikt precīzāku diagnozi.

Jaunā metode ir ne tikai rentabla, bet arī precīza un uzticama, secina autori. Tas varētu papildināt un daudzos gadījumos pat aizstāt sarežģītākas izveidotās metodes cukura diabēta diagnostikai.

AVOTS: Dietrich JW, Abood A, Dasgupta R, et al. A novel simple disposition index (SPINA‐DI) from fasting insulin and glucose concentration as a robust measure of carbohydrate homeostasis. Journal of Diabetes, 2024