PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Masu vakcinācijas centrus gatavi iedarbināt Lieldienu brīvdienās

Doctus
Masu vakcinācijas centrus gatavi iedarbināt Lieldienu brīvdienās
Freepik
Jau no nākamās nedēļas Latvijā būs pieejamas daudz lielākas vakcīnu jaudas, tas nozīmē – Lieldienu brīvdienās varētu iedarbināt pirmos masu vakcinācijas centrus - šādu apņemšanos pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts.

A, B un C līmeņa masu vakcinācijas centri

Veselības ministrs pastāstīja, ka esošās vakcinācijas jaudas ir līdz 55 tūkstošiem vakcinācijas epizožu nedēļā. Taču faktiskais vakcinācijas apjoms līdz šim bijis 14 – 25 tūkstoši vakcinācijas epizožu. Ja nebūs nekādas aizķeršanās ar vakcīnu piegādēm, tad aprīlī pieejamais vakcīnu apjoms  varētu sasniegt 68- 80 tūkstošus vakcīnu nedēļā.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča sacīja, ka veikti visi priekšdarbi par A, B un C masu vakcinācijas centru izveidi.

  • A līmeņa vakcinācijas centri būs divi, Rīgā, kopā nodrošinās 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.
  • B līmeņa vakcinācijas centri12 Rīgā un 9 citās Latvijas pilsētās, kopā nodrošinās 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.
  • C līmeņa vakcinācijas centri – nodrošinās kopā līdz 30 tūkstošiem vakcināciju nedēļā, tie veidoti atkarībā no  ģeogrāfiskā pārklājuma, dažkārt varētu pietikt arī ar izbraukuma brigādēm.

Lielie masu vakcinācijas centri gatavi darboties no Lieldienām līdz 31. augustam. Un kā pirmie varētu tikt atvērti centri Rīgas centrāltirgus paviljonā, ATTA centrā un BT1 izstāžu hallē. Ja ģimenes ārsti pašlaik var nodrošināt 55 tūkstošus vakcinācijas epizožu, tad kopā ar masu vakcinācijas centriem jaudu varētu palielināt līdz 150 tūkstošiem vakcinācijas reizēm nedēļā.

Lai nodrošinātu masu vakcinācijas centru darbību, vajadzīgas 120- 240 brigādes (ārsts, māsa un reģistrators); viena brigāde varētu nodrošināt 400 vakcinācijas epizodes nedēļā.

Irīna Pētersone, Veselības aprūpes darbadevēju asociācijas izpilddirektore apliecināja, ka privātie veselības centri ir ļoti gatavi masu vakcinācijai, izveidotas tuvu pie 100 vakcinācijas brigādēm, kas var “nosegt” 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.

Ja centri, vakcīnas būs, bet vakcinēties gribētāju trūks?

Veselības ministrs noraidīja bažas, sakot, ka pašlaik tai nevajadzētu būt problēmai, jo līdz šim atvērtās prioritārās vakcinējamo grupas ir skaitliski lielas. Kā nākamā tiks atvērta 60+ senioru un pedagogu grupa, kas kopā ir daudzskaitlīga.

Viktors Valainis, Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis, aicināja  domāt par “brīvo stundu” vakcinācijas centros, lai neveidotos dīkstāve: vakcīnas ir, centri ir, bet nav vakcinēties gribētāju. Proti, paredzēt iespēju blakus prioritārajām grupām, ja tās nenoslogo visas vakcīnu jaudas, brīvajās stundās vakcinēties jebkuram, kurš piesakās. Veselības ministrs gan atbildēja, ka pašlaik pāragri vēl runāt par "brīvo stundu", jo ir pietiekami daudz vakcinējamo prioritārajās grupās, kā arī mērķis ir nodrošināt taisnīgu vakcināciju – to vispirms saņem apdraudētākās iedzīvotāju grupas.