PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Masu vakcinācijas centrus gatavi iedarbināt Lieldienu brīvdienās

Doctus
Freepik
Jau no nākamās nedēļas Latvijā būs pieejamas daudz lielākas vakcīnu jaudas, tas nozīmē – Lieldienu brīvdienās varētu iedarbināt pirmos masu vakcinācijas centrus - šādu apņemšanos pauda veselības ministrs Daniels Pavļuts.

A, B un C līmeņa masu vakcinācijas centri

Veselības ministrs pastāstīja, ka esošās vakcinācijas jaudas ir līdz 55 tūkstošiem vakcinācijas epizožu nedēļā. Taču faktiskais vakcinācijas apjoms līdz šim bijis 14 – 25 tūkstoši vakcinācijas epizožu. Ja nebūs nekādas aizķeršanās ar vakcīnu piegādēm, tad aprīlī pieejamais vakcīnu apjoms  varētu sasniegt 68- 80 tūkstošus vakcīnu nedēļā.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča sacīja, ka veikti visi priekšdarbi par A, B un C masu vakcinācijas centru izveidi.

  • A līmeņa vakcinācijas centri būs divi, Rīgā, kopā nodrošinās 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.
  • B līmeņa vakcinācijas centri12 Rīgā un 9 citās Latvijas pilsētās, kopā nodrošinās 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.
  • C līmeņa vakcinācijas centri – nodrošinās kopā līdz 30 tūkstošiem vakcināciju nedēļā, tie veidoti atkarībā no  ģeogrāfiskā pārklājuma, dažkārt varētu pietikt arī ar izbraukuma brigādēm.

Lielie masu vakcinācijas centri gatavi darboties no Lieldienām līdz 31. augustam. Un kā pirmie varētu tikt atvērti centri Rīgas centrāltirgus paviljonā, ATTA centrā un BT1 izstāžu hallē. Ja ģimenes ārsti pašlaik var nodrošināt 55 tūkstošus vakcinācijas epizožu, tad kopā ar masu vakcinācijas centriem jaudu varētu palielināt līdz 150 tūkstošiem vakcinācijas reizēm nedēļā.

Lai nodrošinātu masu vakcinācijas centru darbību, vajadzīgas 120- 240 brigādes (ārsts, māsa un reģistrators); viena brigāde varētu nodrošināt 400 vakcinācijas epizodes nedēļā.

Irīna Pētersone, Veselības aprūpes darbadevēju asociācijas izpilddirektore apliecināja, ka privātie veselības centri ir ļoti gatavi masu vakcinācijai, izveidotas tuvu pie 100 vakcinācijas brigādēm, kas var “nosegt” 40 tūkstošus vakcinācijas epizodes nedēļā.

Ja centri, vakcīnas būs, bet vakcinēties gribētāju trūks?

Veselības ministrs noraidīja bažas, sakot, ka pašlaik tai nevajadzētu būt problēmai, jo līdz šim atvērtās prioritārās vakcinējamo grupas ir skaitliski lielas. Kā nākamā tiks atvērta 60+ senioru un pedagogu grupa, kas kopā ir daudzskaitlīga.

Viktors Valainis, Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis, aicināja  domāt par “brīvo stundu” vakcinācijas centros, lai neveidotos dīkstāve: vakcīnas ir, centri ir, bet nav vakcinēties gribētāju. Proti, paredzēt iespēju blakus prioritārajām grupām, ja tās nenoslogo visas vakcīnu jaudas, brīvajās stundās vakcinēties jebkuram, kurš piesakās. Veselības ministrs gan atbildēja, ka pašlaik pāragri vēl runāt par "brīvo stundu", jo ir pietiekami daudz vakcinējamo prioritārajās grupās, kā arī mērķis ir nodrošināt taisnīgu vakcināciju – to vispirms saņem apdraudētākās iedzīvotāju grupas.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus