PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mātes aptaukošanās un metaboliskie traucējumi saistīti ar iedzimtiem sirds defektiem atvasēm

Doctus
Mātes aptaukošanās un metaboliskie traucējumi saistīti ar iedzimtiem sirds defektiem atvasēm
Pixabay.com
Iedzimti sirdskaites ir vienas no biežākajām iedzimtajām patoloģijām un to etioloģija ir ļoti sarežģīta un ne līdz galam izprasta. Lieli kohortas pētījumi, sistemātiski pārskati, kā arī meta–analīzes ziņo par augstāku sirdskaites iespējamību bērnam, kura mammai ir tādi metaboliski traucējumi kā aptaukošanās, diabēts, hipertensija un preeklampsija. Turklāt visiem šiem stāvokļiem iespējama saistība ar insulīna rezistenci vai hiperglikēmiju fonā. Problēma ir tā, ka klīniskajā realitātē šie stāvokļi attīstās vienlaicīgi.

Šā pārskata mērķis bija pārskatīt esošos pierādījumus par mātes metabolisko traucējumu (aptaukošanās, hipertensija, diabēts, preeklampsija, dislipidēmija) saistību ar iedzimtu sirdskaiti bērnam, kā arī nozīmīgumu dažādu riska faktoru kombinācijām.

Literatūra tika analizēta ļoti plašā laika periodā – no 1990.gada 1.janvāra līdz 2021.gada 14.janvārim divās datu bāzēs – PubMed un Embase. Interesējošie lielumi bija mātes virsvars vai aptaukošanās, hipertensija, preeklampsija, diabēts, dislipidēmija un/vai metaboliskais sindroms un sekojošs iznākums – vai bērnam tika diagnosticēta sirdskaite.

No 2 250 indentificētiem pētījumiem, 32 tika iekļauti tālākai analīzei. Visi izņemot vienu pētījumu analizēja tikai individuālus metaboliskus traucējumus. Dažas slimības (aptaukošanās, gestācijas diabēts un hipertensija) nedaudz paaugstināja iedzimtas sirdskaites risku, kamēr pre–gestācijas diabēts un agrīna preeklampsija bija stingri saistīta ar iespēju attīstīties sirdskaitei bērnam bez ievērojamām atšķirībām starp sirdskaites apakštipiem. Viens pētījums pieļāva iespējamu papildu efektu no mātes aptaukošanās un gestācijas diabēta.

Pārskata autori secina, ka turpmāki pētījumi par glikozes–insulīna homeostāzes novirzēm grūtniecības laikā un to saistība vai nu kombinācijā vai individuāli ar iedzimtām sirdskaitēm jāturpina.

Avots: Hedermann G, Hedley PL, Thagaard IN, Krebs L, Ekelund CK, Sørensen TIA, Christiansen M. Maternal obesity and metabolic disorders associate with congenital heart defects in the offspring: A systematic review. PLoS One. 2021 May 27;16(5):e0252343. doi: 10.1371/journal.pone.0252343. PMID: 34043700.