PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pērn pieaudzis ilgstošu hospitalizāciju skaits bērniem ērču encefalīta dēļ

Doctus
Pērn pieaudzis ilgstošu hospitalizāciju skaits bērniem ērču encefalīta dēļ
Freepik
Kopš 2000. gada kopumā ar ērču encefalītu ir saslimuši 557 bērni jeb katrs desmitais ērču encefalīta pacients Latvijā. Pagājušā gadā četri bērni ilgstoši ārstējās Bērnu slimnīcā, no kuriem viens - intensīvajā terapijā. Visiem šiem bērniem saslimšana ir radījuši paliekošas sekas veselībai.

Ērču encefalīts ir viena no izplatītākajām un bīstamākajām neiroinfekcijām bērniem un pieaugušajiem. Slimības attīstības gaitā tā skar centrālo nervu sistēmu, kas bērna vecumā ir tikai attīstības stadijā. Tas rada draudus uz mūžu paliekošiem nervu sistēmas bojājumiem un funkcionāliem traucējumiem.

Vakcīna pret ērču encefalītu ar 50% valsts kompensāciju ir pieejama visiem bērniem no 12 līdz 24 mēnešu vecumam un šajā laikā ir iespējams veikt pilnu primāro vakcinācijas kursu. Savukārt no viena līdz 18 gadu vecumam šogad valsts 100% apmērā apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem, kas ir deklarējušies Kuldīgas, Ventspils, Talsu vai Dienvidkurzemes novadā.

Primārai vakcinācijai ir nepieciešamas trīs devas. Minimālais intervāls starp vakcīnas pirmo un otro devu ir viens mēnesis, bet starp otro un trešo devu tas ir 5 – 12 mēneši, atkarība no pielietotās vakcīnas. Lai saglabātu imunitāti ik pēc 3-5 gadiem nepieciešama revakcinācijas deva. Kavētas vai nepabeigtas vakcinācijas gadījumā, vakcinācijas kurss nav jāuzsāk no jauna, bet gan jāturpina, neatkarīgi no kavējuma ilguma.

"Ērču encefalīts ir viena no saslimšanām, ko ar vakcinācijas palīdzību vismaz bērnu vidū mēs varētu Latvijā kontrolēt. Tā kā šī slimība atstāj ilgstošas un nopietnas sekas uz bērnu nervu sistēmas attīstību un samazina kognitīvās spējas, valsts jau ilgstoši ir sniegusi būtisku finansējumu, taču ne visi to izmanto,” norāda Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.