PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Trīs no četriem vēža pacientiem Latvijā bez mūsdienīgas terapijas

Doctus
Trīs no četriem vēža pacientiem Latvijā bez mūsdienīgas terapijas
Freepik
Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Onkonet” norāda: lai gan vēža diagnostikā un ārstēšanā pēdējos gados ir veikti jūtami uzlabojumi, daudziem pacientiem un viņu tuviniekiem ilgā gaidīšana un valsts nespēja nodrošināt ārstēšanu visiem, kam tā nepieciešama, ir radījusi vilšanos.

2021. gadā papildus piešķirtais finansējums vairāku vēža veidu pacientiem palīdzēja nodrošināt modernu un efektīvu terapiju, tādējādi dodot viņiem ne vien cerību, bet arī sniedzot reālu palīdzību un iespēju dzīvot. Tomēr pērn tie bija tikai ap 400 jauniem pacientiem. Ievērojami lielāks skaits – aptuveni trīs reizes vairāk – onkoloģijas pacientu ir palikuši aiz strīpas un mūsdienīgas, efektīvas ārstēšanas iespēju vēl nav sagaidījuši.

Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests aprēķinājis, ka nepieciešams piešķirt finansējuma 99 miljonu eiro apjomā, lai 2023. gadā īstenotu “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā” noteiktos uzdevumus, tajā skaitā 51 miljona nodrošināšanu inovatīvām terapijām; atbalstīt 31 miljona eiro piešķiršanu 2023. gadā jaunu zāļu iekļaušanai un kompensācijas paplašināšanai vēža pacientiem (kā Veselības ministrija to šā gada maijā prezentēja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā); nodrošināt zaļā koridora risinājumu attiecībā uz visu vēža veidu pacientiem pilnveidošanu; veicināt ārstu onkologu pieejamības palielināšanu Latvijas reģionu pacientiem.