PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Augusts 2021

Mareks Vējiņš, urologs, Vidzemes slimnīcas Uroloģijas nodaļas virsārsts

Vasara jau otrā pusē un klāt augusts! Šogad saulīte mūs lutinājusi jo īpaši, un kāds teiks, ka varbūt pat par daudz. Ir bijis tiešām karsti gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Aiz muguras pašvaldību vēlēšanas jūnijā, nodokļu un reģionālās reformas jūlijā, bet augusts iesācies Tokijas olimpiādes karstumā.

Arī Doctusā augustā kā vienmēr karsti un aktuāli iztirzājumi par dažādām tēmām. Šajā numurā varam lasīt interesantus rakstus par hipertensiju no dzimumu atšķirības viedokļa, par trauksmi dažādos vecumos, reiboņa diagnostiku un ārstēšanu, psihotiskiem traucējumiem. Ir iespēja iepazīties ar skaistu klīniskā gadījuma demonstrāciju pacientei ar abpusējiem koraļļakmeņiem un veiksmīgu perkutānu nefrolitotomiju RAKUS kolēģu izpildījumā.

Doctus redaktori kā allaž sagatavojuši izsmeļošu pārskatus par aktuālām tēmām — siena drudzi un jaunākās literatūras apskatu par kolorektālo vēzi.

Ļoti emocionāla intervija lasāma ar pieredzējušo neonatoloģi Dr. Andu Ķimeni, kas dzīvību pašiem mazākajiem pacientiem glābj jau teju 40 gadus. Savukārt saruna ar jauno ģimenes ārsti Dr. Lindu Reicli iedvesmos jaunos speciālistus.

Vēl tikai mirklis un vasara būs paskrējusi. To atcerēsimies kā vienu no karstākajām novērojumu vēsturē. Novēlu visiem izbaudīt pēdējo vasaras mēnesi un tvert sauli, aizmirst par pasaules nebūšanām un kāda koka paēnā izbaudīt Doctus jaunāko numuru.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Redzes lāzerkorekcija

Mūsdienās pacientiem, kuriem ir refrakcijas kļūdas, ir iespēja pilnībā atbrīvoties no briļļu vai kontaktlēcu valkāšanas, lai uzlabotu savu redzes un dzīves kvalitāti. Lāzerkorekcija būtībā ir kosmētiska procedūra, kurai praktiski nav medicīnisku indikāciju. Tā ir piemērota pacientiem ar miopiju jeb tuvredzību, hipermetropiju jeb tālredzību un astigmatismu, kā arī, strauji attīstoties refraktīvajai ķirurģijai, tiek pilnveidotas presbiopijas korekcijas metodes.

E. Siliņa, K. Fomina, I. Lācis

Trauksme: atšķirības dažādos vecumos

Trauksme ir emocijas, kas rodas par kādu iespējamu apdraudējumu vai iekšēju psiholoģisku konfliktu. Tā ir normāla parādība, kuras galvenā funkcija ir signalizēt par briesmām un ierosināt piemērotu atbildreakciju.

K. Brūna

ANDA ĶIMENE — neonatoloģe jaundzimušo sardzē

Tikai pirms 45 gadiem Latvijā tika izveidota pirmā aprūpes nodaļa priekšlaikus dzimušiem bērniem. Pediatre un neonatoloģe ANDA ĶIMENE trauslās dzīvībiņas glābj jau teju 40 gadu. Lielāko darba mūža daļu aizvadījusi Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas novietnē “Gaiļezers”, kur vadīja Jaundzimušo patoloģijas nodaļu, bet nu jau ceturto gadu par priekšlaikus dzimušajiem rūpējas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikā.

M. Lapsa

LINDA REICLE, ģimenes ārste: Patriotisms sauca atpakaļ uz Latviju

LINDAS Reicles sapnis bija kļūt par bērnu anestezioloģi, tomēr pēc vairāku gadu rezidentūras Somijā viņa ir ģimenes ārste Liepājā un dažādos sociālajos medijos visai asi iesaistās diskusijās par veselības aktualitātēm. Lindai ir viedoklis par veselības aprūpes sistēmas caurumiem valstī un arī redzējums, kā šo sistēmu veidot cilvēkiem draudzīgu.

K. Pastore

Covid vakcinācijas apdeits

Ja lūko globālos datus, tad vasaras viducī (līdz jūlijam beigām) pret Covid–19 bija potējusies ceturtdaļa pasaules iedzīvotāju. Valstīs ar zemiem ienākumiem tikai 1 %, bet Kanādā, Izraēlā, Lielbritānijā, Čīlē vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši gandrīz 70 %, ASV 55 %, bet Japānā, kur jūlijā sākās olimpiskās spēles, 35 %. Latvijā vismaz vienu potes devu saņēmuši nepilni 40 %.

D. Ričika