PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Jūlijs 2023

Nr. 7 (268)

Ieva TolmaneDr. med., asoc. prof., infektoloģe, hepatoloģe, RAKUS stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs, Aknu slimību nodaļas vadītāja, LU Medicīnas fakultāte 

Katru gadu 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena ar mērķi palielināt izpratni par hepatītu izraisītajām komplikācijām un reāli rīkoties, lai hepatītus agrīni diagnosticētu, savlaicīgi ārstētu un mazinātu komplikāciju un mirstības riskus. Šā gada tēma — “Mēs negaidām”. Latvijā visaktuālākais un izplatītākais ir C hepatīts. Tas bieži norit bez specifiskām izpausmēm, tāpēc vienīgais veids, kā uzzināt, vai persona nav inficēta, ir testēties. Katram cilvēkam vismaz vienreiz dzīvē jāveic C hepatīta tests — anti–HCV, tā mēs varam glābt dzīvības.

Zarnu mikrobioma loma un nozīme dažādu slimību attīstībā pētīta dažādos aspektos, tomēr jāatceras, ka mikrobioms nav nekas akmenī iekalts, bet gan mainīgs organisms. Rezultāti pētījumos līdz šim bijuši dažādi. Šajā žurnāla numurā varam lasīt apskatu par mikrobioma un dažādu probiotiku saistību ar slimību attīstību. Vērtējumi jāizdara katram pašam.

Interesants šķiet raksts par hroniska iekaisuma saistību ar depresiju. Tomēr aktuāls paliek jautājums, kurš pirmais — vista vai ola: vai hronisks iekaisums rada depresiju vai depresīviem pacientiem biežāk attīstās hroniski iekaisumi? Jo zinām, ka viens no svarīgiem priekšnosacījumiem cīņai ar infekcijām un citām slimībām (arī onkoloģiskām) ir pacienta noskaņojums, optimisms.

Vēl vērts izlasīt par fimozi, ko daudzos gadījumos iespējams ārstēt medikamentozi, bez ķirurģiskas iejaukšanās, par kognitīvo disfunkciju onkoloģiskiem pacientiem, kā arī praktiskas rekomendācijas paliatīvajā aprūpē (ļoti aktuāli!) — labi, ka pēdējā laikā šai problēmai tiek pievērsta arvien plašāka uzmanība!

Patiesi priecājos, ka tieši šajā žurnāla numurā ir intervija ar manu kursa biedreni, izcilu ārsti endokrinoloģi Unu Gailišu. Lasot rakstu, var smelties iedvesmu saturīgai un interesantai dzīvei. Ar endokrinologiem mūsu ceļi krustojas šā mēneša aktuālās infekcijas C hepatīta jomā, jo C vīruss inficē un bojā bēta šūniņas un var inducēt diabēta attīstību. Savukārt diabēta pacientiem hroniskais C hepatīts straujāk progresē līdz cirozei. Tāpēc visi diabēta pacienti noteikti jāskrīnē uz C hepatītu.

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Probiotikas. Potenciāls un iedvesma jauniem pētījumiem

Šķiet, nav uz pasaules slimības, kas līdz šim kaut reizi nebūtu pētīta caur zarnu trakta mikrobiotas prizmu. Teorijas aizsākumi, iespējams, jāmeklē jau Hipokrata laikā, kad tika paziņots — “nāve sēž zarnās” un “visas slimības sākas zarnu traktā”. Vai šādu postulātu šobrīd varam apstiprināt pavisam noteikti? Droši vien ne, tas būtu strīdīgi. Taču ieskatīties jaunākajos pētījumos par probiotiku ietekmi uz cilvēka veselību varētu būt lietderīgi.

S. Paudere–Logina

C hepatīts. Vai tikai riska grupu slimība?

C hepatīts ir vīrusinfekcija, kas rada iekaisumu aknās un var noritēt akūti un/vai hroniski. Hronisks C hepatīts var progresēt līdz aknu cirozei un aknu vēzim. PVO noteikusi mērķi — līdz 2030. gadam izskaust C hepatītu kā nopietnu draudu veselībai. Latvija seko šim mērķim, taču, lai to sasniegtu, skaidri jāzina, kādi ir inficēšanās ceļi, kādas ir C hepatīta klīniskās un ektrahepatiskās izpausmes, kuri no iedzīvotājiem ierindojami paaugstināta riska grupā un vai katram Latvijas iedzīvotājam vismaz reizi dzīvē būtu jāveic C hepatīta tests.

I. Tolmane, I. Siksaliete, I. Upmace, I. Bulmistre, I. Ažiņa, B. Rozentāle

Paliatīvā aprūpe onkoloģiskam pacientam mājās. Praktiskas rekomendācijas

Nepieciešamā palīdzība mājās onkoloģiskam pacientam un viņa ģimenei var būt gan fiziska aprūpe (palīdz nodrošināt sociālais dienests), garīga (palīdz nodrošināt kapelāns vai garīdznieks), psihoemocionāla (palīdz nodrošināt ārsts psihoterapeits vai psihologs), medicīniska (ģimenes ārsts, medicīnas māsa, kas darbojas pēc paliatīvās aprūpes principiem).

L. Keiša–Ķirse

Žults un skābes reflukss. Atšķirības cēloņos, izmeklēšanā un ārstēšanas taktikā

Žults reflukss (duodenogastroezofageālais reflukss, duodenogastrālais reflukss) ir stāvoklis, kas rodas, kad žults un/vai cits saturs, piemēram, bikarbonāti un aizkuņģa dziedzera enzīmi, plūst uz augšu no divpadsmitpirkstu zarnas kuņģī un barības vadā. [20] Savukārt skābes reflukss (gastroezofageālā refluksslimība) ir rezultāts kombinācijai, kas rodas paaugstināta skāba kuņģa satura dēļ refluksa barības vadā un pasliktināta refluksa klīrensa dēļ no barības vada. [5; 25] Par atšķirīgo un kopīgo — šajā rakstā.

S. Ivanova, R. Būmane, P. Zaļizko

Fimoze — fizioloģiska un patoloģiska

Fimoze ir fizioloģisks vai patoloģisks stāvoklis, kas izraisa grūtības atvilkt priekšādiņu. Fimozi var sastapt visu vecumu vīriešiem, bet biežāk zīdaiņiem un zēniem līdz pubertātes vecumam. Lai gan fimoze nav īpaši bīstama, tā var izraisīt dažādas komplikācijas — infekciju, urinācijas traucējumus, sāpīgu erekciju. Rakstā aplūkoti fimozes rašanās iemesli, simptomi un ārstēšanas iespējas, sniegtas rekomendācijas profilaksei.

D. Malinsa, A. Zviedre, V. Titāns

Kognitīvā disfunkcija pacientiem ar onkoloģisku slimību

Sasniegumi vēža ārstēšanā — ķirurģija, ķīmijterapija, mērķterapijas līdzekļi, imūnterapija un staru terapija, kā arī šo metožu kombinācija — ievērojami uzlabojuši onkoloģisko slimnieku izdzīvošanu un pagarinājuši viņu dzīvildzi. Tomēr daudzi pacienti gan audzēja, gan ar to saistītās terapijas blakņu dēļ piedzīvo negatīvas kognitīvo funkciju izmaiņas, kas saglabājas pēc ārstēšanas beigām un negatīvi ietekmē dzīves kvalitāti. Tas notiek gan CNS, gan ne–CNS audzēju gadījumā — kā bērniem, tā pieaugušajiem. [1]

A. Gudreniece

Sausās acs slimība — gandrīz pusei populācijas

Sausās acs slimība (SAS) būtiski ietekmē pacienta dzīves kvalitāti, tās sastopamība abu dzimumu pārstāvjiem pieaug līdz ar vecumu: par SAS simptomiem ziņo tikai 8,4 % cilvēku, kas jaunāki par 60 gadiem, bet 70—79 gadu vecumgrupā sūdzības pauž 15 % un virs 80 gadu vecuma — 20 % indivīdu. Izprotot kopējās globālās iedzīvotāju novecošanās tendences, ir skaidrs, ka sūdzības par SAS kā sabiedrības veselības problēmu tikai augs.

S. Paudere–Logina, S. Zālīte

Depresija kā zema līmeņa iekaisums

Depresija kādā dzīves posmā skar katru ceturto pasaules cilvēku. Lai gan ir daudzas ārstniecības modalitātes — psihoterapija, dzīvesveida izmaiņas, psihofarmakoloģija, neirostimulācija, kuras var atvieglot ar depresiju sirgstošā pacienta dzīvi, tomēr remisiju daudzi nepiedzīvo un daudziem ir arī recidīvi. Īstas izpratnes par to, kas tieši izraisa depresiju, nav, bet ir hipotētiskas teorijas.

A. Rasmanis, A. Simonovs, J. Vrubļevska

UNA GAILIŠA, endokrinoloģe — Endokrinoloģija kā krustvārdu mīkla

“Endokrinoloģija ir sarežģīta medicīnas nozare, tāpēc ekskluzīva. Nereti diagnozes noteikšana līdzinās krustvārdu mīklas risināšanai, kad pie rezultāta nonāc, ejot pakāpeniski, soli pa solim. Un tas man vienmēr šķitis saistoši,” uzsver viena no valsts labākajām endokrinoloģēm, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas centra ambulatorās daļas vadītāja Dr. UNA GAILIŠA.

M. Lapsa

Savs ir savs. Aptiekas Jaunpiebalgā un Rankā

“Gandrīz katra jauna farmaceita sapnis ir sava aptieka, taču tikt pie tās drīzāk ir veiksme un apstākļu sakritība,” saka MADARA ZĀRDIŅA. Viņa ir jauna, apņēmīga farmaceite, īpašniece Madaras aptiekai Jaunpiebalgā un filiālei Rankā. Atslēgvārds Madaras Zārdiņas stāstā līdzās veiksmei ir arī stipra komanda, ko veido ģimene un kolēģi.

D. Ričika