PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Februāris 2014

Dr. IEVA ERCIŅA, ginekoloģe–dzemdību speciāliste, medicīnas sabiedrība “Ars” un MML klīnika. Vada nodarbības RSU Ginekoloģijas katedrā, koordinē Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdi un sadarbību ar ārstiem šajā asociācijā

PAR FEBRUĀRA NUMURU

Ojāra Vācieša dzejolī vēstīts, ka gads ir balts no abiem galiem un pa vidu zaļš. No sirds priecājos, ka soli pa solim tuvojamies šim zaļumam, taču līdz tam jātiek, izlaužoties cauri arī dažādām kaitēm, vainām un slimībām.

Ar interesi vienmēr aplūkoju gadījumu aprakstus. Šoreiz raksts par aknu infarktu un cīņu ar tā sekām - jo lielāks prieks par to, ka gadījuma apraksta autore Elza Siliņa ir mana studente, mācīju viņai normālo fizioloģiju 2. kursā Rīgas Stradiņa universitātē.

Ar lielu interesi izlasīju prof. Vībergas rakstu par kontraceptoloģijas pasaules jaunumiem un ārsta nozīmi pareizas, efektīvas kontracepcijas izvēlē. Pētījuma dati liecina, ka ārsta konsultācijai ir izšķirīga nozīme efektīvas kontracepcijas jautājumā, tādējādi samazinot nevēlamu grūtniecību skaitu.

Siltas izjūtas par dr. Tirānes milzīgo pieredzi un dzīves gudrību, konsultējot pacientes ar neauglības problēmām. Lai gan dr. Tirāne intervijā liedzās esam dieviņš, tomēr darbs, ko viņa ar mīlestību dara, liek viņai par tādu daudzu laimīgu sieviešu acīs būt! Nobeigumā gribētu vēlēt veselīgu, zinātkāru un sportisku garu 2014. gadā visai Latvijas medicīnas saimei!"

Numurā lasi:

Dislipidēmijas. Vispirms dzīvesveida izmaiņas, tad ārstēšana

Kardiovaskulārā slimība (KVS) asinsvadu sieniņas aterosklerozes un trombozes dēļ ir iemesls priekšlaicīgai saslimstībai un nāvei. KVS iemesli ir daudzfaktoru. Risku nosaka gan modificējami (smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, mazkustīgums, nepareizs uzturs, cukura diabēts, lieks svars, dislipidēmija), gan nemodificējami (vecums, dzimums) riska faktori.

I. Mintāle

Piemērotas kontracepcijas izvēles māksla

Pēdējos gados aktuāls un plaši apspriests jautājums ir par demogrāfisko situāciju Latvijā, kas tiek uzskatīta par kritisku. Tās pasliktināšanos paredz arī nākotnē. Demogrāfiskos procesus sabiedrībā kopumā kā tieši, tā netieši ietekmē gan sociālie, gan politiskie un ekonomiskie apstākļi. Protams, sieviete, viņas ķermenis un tā veselība (īpaši reproduktīvo orgānu) ir svarīgi aspekti šajā kontekstā.

I. Vīberga

Pretcaurejas līdzekļu izvēle akūtas caurejas gadījumā

Lai gan ziema parasti saistās ar iesnainiem deguniem, klepu un citām saaukstēšanās slimībām, nedrīkst aizmirst arī par tādu nelūgtu viesi kā caureja, kas pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem [1] biežāk novērojama tieši ziemas mēnešos (skat. attēlu). Tas skaidrojams ar norovīrusu vai rotavīrusu aktivitāti, ko bieži vien nosauc par "ziemas vemšanu slimību".

I. Kikuste

Ausu slimības. No ausu sēra līdz vestibulārai migrēnai

Cilvēka auss atbild par vienu no nozīmīgākajām maņām – dzirdi. Ausi līdzīgi citiem orgāniem var traumēt, tā var ciest no dažādām kaitēm un slimībām. Šajā rakstā piedāvājam informāciju gan par ausu slimībām un kaitēm, kas sastopamas gana bieži, bet par ko runā mazliet retāk, gan par pasākumiem, kādi būtu veicami, lai izvairītos no šīm kaitēm/slimībām, un kā rīkoties gadījumos, kad tomēr gadījies saslimt.

S. Pildava, D. Raumane

Gonoreja – diagnostika, komplikācijas un terapija

Ikdienas dermatovenerologa praksē diezgan bieži pacienti ar gonokoku infekciju (īpaši, ja tā noris asimptomātiski vai ar minimālu simptomātiku) netiek pilnvērtīgi izmeklēti gan ārstu neinformētības dēļ par klīniskiem variantiem un slimības komplikācijām, gan nezinot par mūsdienu laboratoriskām izmeklēšanas metodēm.

J. Isajeva, O. Lizāns

Pieredze ar biozāļu lietojumu. II daļa

Biozāles mūsdienās izmanto daudzās klīniskās medicīnas nozarēs, piemēram, dermatoloģijā, gastroenteroloģijā, hematoloģijā, endokrinoloģijā, neiroloģijā, onkoloģijā, reimatoloģijā. Tās plaši lieto tādu autoimūno slimību kā multiplā skleroze, reimatoīdais artrīts, Krona slimība u. c. ārstēšanā. Pēdējos gados biozāles strauji ienākušas dažādās medicīnas nozarēs, to lietojuma indikācijas joprojām tiek pētītas.

M. Baltiņš

Ambroksola priekšrocības klepus ārstēšanā

Akūts klepus ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc pacients dodas pie ģimenes ārsta, veidojot apmēram 2-3% no visiem ambulatorajiem apmeklējumiem. Klepus ir viens no labākajiem organisma aizsargmehānismiem. Klepus fizioloģiskā nozīme ir bronhu pašattīrīšanās, klepus rezultātā elpceļi attīrās no ārējiem kairinātājiem, tomēr, ja klepus kļūst pārāk apgrūtinošs, ir jāārstējas.

I. Dzintara

Aknu bojājumu ārstēšana. Multidisciplināra pieeja

Pacienta ārstēšanā iesaistījās ļoti daudzi konsultanti, arī infektologi, ķirurgi. Kāpēc mēs šo pacientu demonstrējam? Medicīnā ir bieži gadījumi, reti gadījumi un ļoti reti gadījumi. Diagnoze liesas infarkts sastopama diezgan bieži, bet aknu infarkts - ļoti reti. Bija jācīnās ar aknu infarkta komplikācijām - abscess, tā drenāža. Mūsu prezentācijas mērķis ir parādīt retas slimības, un šis ir ļoti rets gadījums.

J. Vilmanis, Ē. Ostrovskis, A. Puķītis, E. Siliņa, J. Ivanova, A. Stāka

Prioritārie ģimenes ārsti uz papīra

Primārā veselības aprūpe Latvijā atzīta par prioritāti numur viens. Visu pagājušo gadu Veselības ministrijā (VM), aktīvi iesaistoties ģimenes ārstiem, strādāja darba grupa, kas izveidoja primārās veselības attīstības plānu 2014.–2016. gadam. Taču šābrīža reālajā situācijā mediķi jūtas vīlušies.

M. Zvaigzne, B. Vahere

Vāciešiem viss notiek pēc plāna. A. Knapša pieredze

Vāciešiem patīk miers, punktualitāte un kārtība. Un vienmēr katrā situācijā jābūt plānam, kā rīkoties. No 2012. gada septembra sešus mēnešus stažējos Zolingenas pilsētas slimnīcā Vācijā un pašlaik esmu rezidents šajā slimnīcā. Par lielāko ieguvumu uzskatu asinsvadu ultrasonogrāfijas pamatu apguvi. Vācieši asinsvadu ultrasonogrāfiju ir iekļāvuši rezidentūras programmā, un tas ir liels pluss.

Doctus

Ierēdņa portrets: Liene Cipule

Liene Cipule, Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre. Rīdziniece, sertificēta rehabilitoloģe. Sadarbojoties ar J. Ķirsi, atvērusi Latvijā otro privāto fizioterapijas centru. Izveidojusi Rehabilitācijas nodaļu Siguldas slimnīcā.

Doctus