PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zinātnieki izstrādā jaunus pārtikas produktus, integrējot tajos veselīgākas sastāvdaļas

Doctus
Zinātnieki izstrādā  jaunus pārtikas produktus, integrējot tajos veselīgākas sastāvdaļas
Cilvēkiem, kas rūpējas par sirds veselību, Pasaules Veselības organizācija iesaka uzturā iekļaut iespējami mazāk piesātināto taukskābju un transtaukskābju un iespējami vairāk polinepiesātināto (omega–3 un omega–6) un mononepiesātināto taukskābju.

Flora-1-thumb Flora-1-thumb
Flora-1-thumb
Sirds un asinsrites traucējumus veicinošos piesātinātos taukus cilvēks saņem, uzturā lietojot galvenokārt dzīvnieku izcelsmes taukus - krējumu, sviestu, treknu sieru utt. Polinepiesātinātos un mononepiesātinātos taukus, kas pozitīvi ietekmē veselību, visvairāk uzņem ar saulespuķu, safloras, kukurūzas eļļu, olīveļļu vai produktiem, kas izgatavoti uz šo eļļu bāzes. Viens no tādiem ir Flora pro.activ tauku maisījums, kura sastāvā ir eļļas, kas satur polinepiesātinātos un mononepiesātinātos taukus. Šo produktu Latvijas tirgū piedāvā starptautiskais uzņēmums Unilever.

Pēdējos gados Amerikas un Eiropas valstu zinātniskajās laboratorijās veikti pētījumi, lai analizētu augu elementu - sterolu - īpašības. Pētījumos pierādīts, ka, lietojot augu sterolus, ar dabiskiem līdzekļiem var pazemināt holesterīna līmeni. Ja diennaktī ar pārtiku uzņem 2-2,5 g sterolu, holesterīna daudzums var samazināties pat par 10 procentiem. Parasti diennaktī ar pārtiku cilvēks uzņem apmēram 10 reizes mazāku sterolu devu - tikai 0,17-0,2 g. Augu steroli nelielā daudzumā ir augu eļļās, riekstos, sēklās, augļos, graudos un dārzeņos.

 

Enerģētiskās vērtības salīdzinājums margarīnā un sviestā Enerģētiskās vērtības salīdzinājums margarīnā un sviestā
1. attēls
Enerģētiskās vērtības salīdzinājums margarīnā un sviestā
Pārtikas produkts zāļu vietā

Zinātnieki jau atraduši veidu, kā sterolus iegūt no augiem un koncentrēt lielākā daudzumā, tādā veidā radot iespēju augu pozitīvās īpašības izmantot veselības uzlabošanai. Farmācijas uzņēmumi sākuši ražot pārtikas piedevas ar steroliem, bet pārtikas rūpniecības uzņēmumi - produktus, kas papildināti ar augu steroliem.

Flora pro.activ ir labāka izvēle par dzīvnieku taukiem, jo Flora pro.activ sastāvā ir nehidrogenēti augu tauki, tātad gandrīz nesatur transtaukus, bet piesātināto tauku daudzums ir pat 4 reizes mazāks kā dzīvnieku izcelsmes produktos.

Augu steroli, kas ar pārtiku nonāk zarnu traktā, sāk konkurēt ar holesterīnu un aizņem tos savienojumus, caur kuriem holesterīns no zarnu trakta nokļūst asinīs. Tādā veidā tiek samazināta "sliktā" holesterīna (ZBL - zema blīvuma lipoproteīna) uzņemšana. Izcīnījuši savas pozīcijas, steroli holesterīna uzņemšanu var samazināt pat par 50 procentiem.

Zinātniskos pētījumos pierādīts, ka augu sterolu daudzums, kas ir Flora pro.activ sastāvā, "slikto" holesterīnu samazina par 10 procentiem, ja katru dienu apēd nepieciešamos 2-2,5 gramus augu sterolu.

Viens no veidiem, kā regulāri saņemt nepieciešamo šīs vielas daudzumu, - tauku maisījuma Flora pro.activ lietošana katru dienu. 100 g produkta satur 7,5 g augu sterolu. Tātad, lai saņemtu ieteicamo vielas daudzumu, katru dienu jāapēd 2-3 šķēles maizes ar Flora pro.activ.

Vēl speciālisti uzsver, ka tauku maisījumā Flora pro.activ ir mazāk kaloriju nekā parastajā margarīnā vai sviestā (100 g Flora pro.activ - 324 kcal): 100 g produkta satur 18 g polinepiesātināto taukskābju, piesātinātās taukskābes ir tikai 8 g (skat. 1. un 2. attēlu).

 

Tauku īpatsvars  sviestā un margarīnā Tauku īpatsvars  sviestā un margarīnā
2. attēls
Tauku īpatsvars sviestā un margarīnā
Sterolu sniegto labumu atzinuši speciālisti visā pasaulē

Augu steroli, kas ir uzņēmuma Unilever ražotā produkta Flora pro.activ sastāvā, ietekmē holesterīna līmeņa pazemināšanos - tas pamatots 40 klīniskajos pētījumos dažādās pasaules valstīs.

Flora pro.activ ir produkts, ko veiksmīgi pārdod vairāk nekā 30 valstīs. Ar neatkarīgiem pētījumiem produkta pozitīvo ietekmi uz holesterīna līmeni asinīs jau apstiprinājušas Eiropas Savienības kontrolējošās institūcijas, Norvēģijas, Islandes, Izraēlas, ASV, Šveices, Brazīlijas, Austrālijas, Jaunzēlandes, Japānas un citu valstu atbildīgās institūcijas.

Augu sterolu pozitīvo ietekmi holesterīna līmeņa pazemināšanā apstiprinājusi Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (European Food and Safety Authority) un ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (US Food and Drug Administration).

Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kuras iedzīvotājiem ir palielināts holesterīna daudzums asinīs. Flora pro.activ, kas izstrādāts pēc jaunākajiem pasaules zinātnes sasniegumiem, ļaus Latvijas iedzīvotājiem efektīvāk cīnīties ar civilizācijas lāstu - holesterīnu.