PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Tuksnesis uz ādas – sausa āda vai alerģija?

K. Cīrule, I. Dzintara
Aprēķināts, ka ziemeļvalstīs sausa āda ir 30–32 no 1000 iedzīvotājiem. Pirmā palīdzība sausas ādas gadījumā ir ādu mīkstinošie līdzekļi jeb emolienti.

Alergija-1-thumb Alergija-1-thumb
Alergija-1-thumb

Sausa āda ir nozīmīga problēma ziemas mēnešos gan laikapstākļu (auksts, mitrs, vējains laiks), gan centrālās apkures (sauss gaiss iekštelpās) dēļ. Sausas ādas problēmas var rasties jebkurā vecumā un dažādu iemeslu dēļ.

Viena no galvenajām veselas ādas funkcijām ir nodrošināt aizsardzību no ārējās vides faktoriem, kā arī aizkavēt pārmērīgu šķidruma zudumu no organisma. Sausa āda veidojas, ja palielinās ādas barjeras caurlaidība (pastiprināti tiek izvadīts šķidrums no organisma), savukārt to veicina vairāki eksogēni (ilgstoša un bieža mazgāšanās, karsts ūdens, uzturēšanās saulē, tabakas dūmi, ziema, diēta u.c.) un endogēni (vecums, slimības, stress u.c.) faktori.

Līdz šim uzskatīja, ka ādas raga slānim nav īpašas nozīmes, ka tas ir tikai šūnu slānis, kas atdalās, tomēr pēdējos gados pierādīts, ka raga slānis ir aktīva bioloģiska laboratorija, kur norisinās barjeras atjaunošanās procesi.

Pazīme atopiskā dermatīta (AD) gadījumā ir ļoti sausa āda, AD saasinās ziemas periodā, palielinoties organisma jutībai uz kairinātājiem, - to var nosaukt par histērisku ādas reakciju uz kairinātāju. Pētnieki vēl arvien plaši diskutē, kam AD gadījumā ir lielāka nozīme - kairinātājiem vai barjeras traucējumiem. Skaidrs, ka ādas barjeras caurlaidība ir būtiska, un zināms, ka AD gadījumā ir filagrīna gēna defekts. Filagrīna gēns atbild par ādas aizsardzību.

Tāpat ļoti būtisks ir taukvielu saturs ādā: vienādās proporcijās ādā jābūt keramīdiem, holesterīnam un brīvajām taukskābēm (1 : 1 : 1).

Primārais vienmēr ir sausums; nesaslimst tad, ja sausas ādas gadījumā pareizi rīkojas jau sākumā, proti, "ugunsgrēku nodzēš pirms tā sākšanās". Visās vadlīnijās (pasaules, Eiropas un Latvijas) par AD uzsvērta ādas kopšanas līdzekļu nozīme slimības ārstēšanā. Ādas kopšanas līdzekļi jāsāk lietot pirmie, jālieto kopā ar medikamentiem un jāturpina lietot pēc medikamentu lietošanas pārtraukšanas. 25% gadījumu ādu var atveseļot tikai ar emolientiem. Lai iegūtu pozitīvu rezultātu, jāizvēlas ādas kopšanas līdzekļi, kas ir fizioloģiski ādai, - tie palīdz ādai atjaunoties un satur dabiskos lipīdus. Ādas kopšanas līdzekļi jāizvēlas arī pēc lipīdu proporcijas tajos, jo AD gadījumā ādā ir samazināts keramīdu daudzums, tāpēc jāpiemeklē līdzekļi, kur lielākā proporcijā ir tieši keramīdi.

Būtiskākās sastāvdaļas ādas kopšanas līdzekļos, kas paredzēti sausas ādas kopšanai:

  • ja līdzekļa sastāvā ir nikotīnamīds, tātad līdzeklis veicinās keramīda izstrādāšanos ādā;
  • urīnviela aiztur ādā ūdeni, labi mīkstina ādu un darbojas kā pīlings. Tomēr jāatceras, ka līdzekļus, kuru sastāvā ir urīnviela, nedrīkst izrakstīt pacientiem ar ādas apsārtumu, jo tie vēl vairāk kairinās ādu;
  • hialuronskābe gan uztur mitrumu ādā, gan nodrošina ādas svaigumu;
  • naktssveces eļļa satur nepiesātinātās taukskābes, šī sastāvdaļa īpaši svarīga pacientiem, kas nepiesātinātās taukskābes neuzņem ar uzturu.

Jāatceras, ka neviens līdzeklis nebūs pietiekami iedarbīgs, ja to lietos nepareizi vai nepietiekamā daudzumā, tāpēc ādas kopšanas līdzekļi jālieto regulāri - katru dienu; paasinājumu gadījumā pat ik pēc 3-4 stundām; pietiekamā daudzumā - pēc NICE vadlīnijām pieaugušajiem līdz pat 600 g nedēļā.

Nākotnes terapijas virzieni: ādas barjeras funkciju saglabāšana un atjaunošana. Katru dienu jāatceras par ādas kopšanu un piemērotu līdzekļu lietošanu, jo tad āda tiks uzturēta vesela un starojoša.

 

Par produktu

Uldis_veits-thumb Uldis_veits-thumb
Uldis_veits-thumb

Uldis Veits, Biodermas pārstāvis Latvijā

Biodermas speciālisti kopā ar prof. Tomasu Bīberu (Thomas Bieber) izpētē, kas ilga 5 gadus, izstrādājuši jaunu produktu atopiskas ādas kopšanai. Jaunais produkts - Atoderm Intensive - ir unikāls ar to, ka bioloģiski un noturīgi atjauno veselai ādai raksturīgo barjerfunkciju.

Jaunākajos zinātniskajos pētījumos pierādīts, ka par sausu ādu jāsāk rūpēties jau no zīdaiņa pirmās dzīves dienas. Jaunais produkts ir piemērots lietošanai jebkurā vecumā:  gan zīdaiņiem, gan bērniem, gan pieaugušajiem; tas ir bez smaržvielām un parabēniem, un tam ir viegla tekstūra, kas nodrošina tūlītēju iesūkšanos. Divkārt nepārredzamā pētījumā kombinācijā ar kortikosteroīdiem, iesaistot

130 bērnus ar atopisko dermatītu, pierādīts, ka pēc 6 mēnešiem dzīves kvalitāte ir uzlabojusies.

Tomēr, lai, lietojot jauno produktu, efekts būtu maksimāli vislabākais, jāatceras arī par piemērotu mazgāšanas līdzekļu lietošanu. Mazgāšanas līdzeklis nedrīkst sausināt ādu. Viens no risinājumiem varētu būt Atoderm PP Gel moussant, īpaši bagātīgs tīrošais gels ļoti sausai vai atopiskai, jutīgai ādai. Tas bioloģiski nostiprina ādas barjeru, cīnās pret mikroorganismu proliferāciju un nomierina ādu.

Ar sausu ādu nav jācīnās, galvenais ir palīdzēt ādai atjaunot tās dabisko barjerfunkciju!