PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Septembris 2016

Maija Broša, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Rīgas 1. slimnīca, Šarlotes poliklīnika

PAR SEPTEMBRA NUMURU

"Ārsta darbs prasa nemitīgu zināšanu krāšanu, psiholoģisku un fizisku slodzi, tāpēc ārsti nereti nodarbojas ar ekstrēmām lietām. Interesanta ir informācija par mediķu darbu misijās. Brīnišķīga atslodze un “bateriju uzlādēšana” ir Dr. Ramanes iemīļotā laivošana."

"Lietderīgi izlasīt Dr. Sandras Vestermanes rakstu par atmiņas traucējumiem, jo mūsu straujajā, ar informāciju pārbagātajā laikā cilvēkiem arvien vairāk rodas problēmas ar atmiņu. Rakstos atgādinātas praktiskas lietas par grūtnieču uzturu, avārijas kontracepciju, deguna starpsienas deformāciju, cilvēka papilomas vīrusu. Atvaļinājumi beigušies, atkal sākas nopietns darba cēliens. Vēlu mediķiem izturību, saglabāt mieru grūtās situācijās. Atcerēties, ka ir deontoloģija — mācība par medicīnas personāla rīcības principiem, attieksmi pret slimniekiem un darbinieku savstarpējām attiecībām. Noniecinot kolēģi, paša autoritāti nepacelsi, bet mazināsi pacientu uzticību mūsu medicīnai. Ārsta zvērestā teikts: “Solos nemitīgi pilnveidot savas zināšanas un prasmi, sekmēt medicīnas izaug-smi, cienīt savus kolēģus un lūgt viņiem palīdzību, kā arī palīdzēt viņiem ar padomu, ja tas nepieciešams slimniekam."

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Deguna starpsienas operācija

Apgrūtināta elpošana caur degunu ir viena no biežākajām problēmām, ar kādām pacients dodas pie ārsta. Deguna starpsienas deviācija nereti ir viens no šīs patoloģijas cēloņiem. Šajā rakstā apskatīsim indikācijas deguna starpsienas operācijai un pacienta aprūpes īpatnības pēc tās.

G. Sumeraga, I. Vilks

Avārijas kontracepcija Cik efektīva?

Katru gadu aptuveni 208 miljoni sieviešu kļūst par grūtniecēm. 59 % grūtniecību ir plānotas, 41 % — neplānotas. Salīdzinoši populāra metode nevēlamas grūtniecības profilaksē ir avārijas kontracepcija. Šajā rakstā par tās efektivitāti un lietošanas drošumu.

Z. Ākule, M. Puķīte

Akūts toksisks hepatīts pacientei ar hronisku C vīrushepatītu

Klīniskā gadījuma aprakstā paciente ar hronisku C vīrushepatītu un akūtu toksisku hepatītu. Rakstā atspoguļota smagas norises akūta hepatīta un progresējošas aknu mazspējas gaita un ārstēšanas iespējas, uzmanību pievēršot medikamentu lietošanas iespējamajām blaknēm, kādas var attīstīties hroniskiem aknu slimniekiem, un varbūtējām sekām.

I. Vīnkalna–Pavļučenko, S. Lugovska, P. Aldiņš, S. Kadiķe

Intraokulārā spiediena izmaiņas pēc kataraktas ārstēšanas

Kāds Vīnes oftalmologs reiz teicis: “Ir divu veidu glaukomas pacienti: tādi, kam palīdz viss, lai ko ar viņiem darītu, un tādi, kam nepalīdz nekas no tā, ko ar viņiem dara.” Šajā rakstā aplūkosim intraokulārā spiediena (IOP) izmaiņas pacientiem pēc kataraktas operācijas un glaukomas medikamentozās ārstēšanas iespējas.

L. Zariņa, I. Solomatins

Vakcīna pret cilvēka papilomas vīrusu. Kaitējums vai tomēr rūpes par Latvijas bērnu veselību?

Cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekcija, iespējams, ir pati biežākā seksuālā ceļā iegūtā slimība pasaulē. CPV vakcīnas ir pirmās, kas izveidotas pret kādu no vēža veidiem. [1] 2008. gadā vācu medicīnas zinātnieks, virusologs Haralds cur Hauzens par pētījumiem par cilvēka papilomas vīrusa infekcijas cēlonisko saistību ar dzemdes kakla vēzi saņēma Nobela prēmiju. [2; 3]

D. Ozoliņš, R. Gulbinska

VIESTURS BOKA: Trīs vienā

Profesors, medicīnas zinātņu doktors VIESTURS BOKA darba mūžu veltījis trim svarīgām medicīnas jomām — praktizējis kā ķirurgs, 25 gadus nodarbojies ar medicīnas administrēšanu, kā arī izglītojis nākamās mediķu paaudzes. Desmit gadus viņš ir pie Latvijā lielākās slimnīcas — Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vadības stūres.

K. Strauta

ĒRIKA DILĀNE. Mediķis misijā Centrālāfrikas Republikā

Dažkārt TV reklāma var iegriezt dzīvi burtiskā nozīmē. NBS Medicīnas nodrošinājuma centra komandiere, majore ārste ĒRIKA DILĀNE savulaik armijā nokļuva, reklāmas uzrunāta. Nu viņa pabijusi jau piecās starptautiskās misijās — Afganistānā un Centrālāfrikas Republikā. Centrālāfrikā — tieši Ebolas vīrusa uzliesmojuma laikā.

G. Gauja

IEVA RAMANE: Uz upes visas maskas krīt

“Lai strādātu, baterijas ir jāuzlādē,” saka Liepājas reģionālās slimnīcas ginekoloģe IEVA RAMANE. “Citi to dara skrienot, citi bauda kultūras pasākumus, citi lielpilsētā, bet es dabā.” Savulaik vecāki Ievu iepazīstināja ar ūdenstūrismu, un pie tā viņa ir palikusi.

K. Pastore

Mēs esam tas, ko jūtam?

Reizēm pacients no šķietami bezcerīgas situācijas izķepurojas, bet citam rutīnas situācijā rodas komplikācijas — kāpēc tā? Vai mēs esam tas, ko domājam? Vai jūtam? Kādas ir cilvēka iekšējās rezerves, spēks?

D. Lapsa