Pēcdzemdību depresija un to veicinošie faktori

Doctus . | 2017. gada 31. janvāris

Gestācijas diabēts ir neatkarīgs pēcdzemdību depresijas riska faktors mātēm, kuras dzemdē pirmo reizi, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Depression and Anxiety.

Liela populācijā balstīta pētījuma rezultāti pierāda, ka gestācijas diabēts nozīmīgi paaugstina pēcdzemdību depresijas risku sievietēm bez depresijas anamnēzē. Ja mātei ir bijusi depresija anamnēzē, ir 20 reizes lielāka iespējamība, ka būs pēcdzemdību depresija, nekā tām sievietēm, kurām nav bijusi depresija anamnēzē.

Liela daļa ārstu domā, ka šīs ir divas nesaistītas slimības, bet šis pētījums pierāda, ka gestācijas diabēts un pēcdzemdību depresija jāskata kopā. Gestācijas diabēts paaugstina pēcdzemdību depresijas risku visām sievietēm, savukārt tām, kurām anamnēzē ir bijusi depresijas epizode, pēcdzemdību depresijas risks pieaug par 70 %.  

Šis bija nacionāls perspektīvs kohorta pētījums par visām Zviedrijā dzīvojošām sievietēm, kuras dzemdējušas vismaz vienu dzīvi dzimušu bērnu laika periodā 1997. – 2008.gads. Kopumā tika analizēta informācija par 707 701 sievieti, no kurām 4397 tika konstatēta pēcdzemdību depresija pirmā gada laikā pēc dzemdībām.

Depresija anamnēzē ievērojami paaugstina pēcdzemdību depresijas risku (1154 gadījumi uz 10 000 pacientēm), salīdzinot ar sievietēm bez depresijas anamnēzē (42 gadījumi uz 10 000 sievietēm) (RR=21,03; 95 % TI [19,72 – 22,42]).

Sievietēm ar gestācijas diabētu novēroja statistiski ticami augstāku pēcdzemdību depresijas risku (RR=1,70; 95 % TI [1,36 – 2,13]). Sievietēm pēc 35 gadu vecuma arī ir paaugstināts pēcdzemdību depresijas risks (RR=1,25; 95 % TI [1,13 – 1,37]), salīdzinot ar 25 – 29 gadus vecām sievietēm.

Pēcdzemdību depresijas risks ir statistiski ticami lielāks arī starp sievietēm, kurām ir gan depresijas epizodes anamnēzē, gan gestācijas diabēts (RR=1,49; 95 % TI [1,01 – 2,21]), salīdzinot ar tām sievietēm, kurām nav gestācijas diabēts. Priekšlaicīgas dzemdības (32. – 36.nedēļā) arī paaugstina pēcdzemdību depresijas risku (RR=1,49; 95 % TI [1,06 – 1,36]).

Pētnieki atzīst, ka jāveic papildus pētījumi, lai noskaidrotu kauzalitāti šai saistībai. Tomēr jau tagad pētnieki iesaka ārstiem pievērts uzmanību grūtniecēm attiecībā uz pēcdzemdību depresijas riska faktoriem.

 

AVOTS: Silverman ME, Reichenberg A, Savitz DA, et al. The risk factors for postpartum depression: A population-based study. Depress Anxiety, 2017, Volume 34; 178–187

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Psihiatrisko pacientu pārvaldība Ģimenes ārsts vaicā, psihiatrs atbild

    Sabiedrībā joprojām valda paaudžu paaudzēs nostiprinājusies stigma par psihiatriskām slimībām kā biedu un kaut ko apkaunojošu. Pacients nemeklē speciālista palīdzību, neieklausās ģimenes ārsta rekomendācijās. Tāpēc cieš gan pacienta dzīves kvalitāte, gan līdzcilvēki. Lasīt visu

  • Pēcdzemdību depresija?

      Lai arī bērna piedzimšana ir priekpilns notikums, reizē tā ir arī eksistenciāla krīze. Emocionāls krīzes stāvoklis ar dažādām emocionālām izmaiņām tāpēc, ka notikušas pārmaiņas sievietes dzīvē un ierastajās aktivitātēs. Tā ir jauna loma un atbildība un ar to saistīts nemiers. Nozīme ir arī fiziskajam nogurumam, miega trūkumam, straujajām hormonālajām pārmaiņām un izsīkumam pēc dzemdībām. Satraukuma un baiļu pārvarēšanu, kas dažām sievietēm saistīts ar dzemdībām un bērna ierašanos pasaulē, apgrūtina emocionāla un sociāla atbalsta trūkums. Tādos gadījumos sievietes var pieredzēt dažādus emocionālus traucējumus. Lasīt visu