PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

DACE ŽENTIŅA: Par Covid–19 joprojām zinām ļoti maz. Mūsējie Covid nodaļā

B. Vahere
Shutterstock
DACE ŽENTIŅA, pulmonoloģe, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja, teic : izsmeļ liels skaits mirstošo pacientu, to skaitā mediķi, kas arī nonāk Covid gultās. Visvairāk glābj sarunas ar kolēģiem, jo viņi ir bijuši ar tevi “vienā laivā”.

Dace Žentiņa Dace Žentiņa
Dace Žentiņa

Smagumu iznes anesteziologi un internisti, māsas un viņu palīgi

Šobrīd ārkārtīgi smagās situācijas smagumu Latvijā uz saviem pleciem iznes līdz šim nenovērtētākā ārstu daļa — anesteziologi, internās medicīnas pārstāvji, kuri medicīnas hierarhijā neieņēma augstu pozīciju. Tas tikai kārtējo reizi pierāda, ka medicīnā nevaram runāt par vairāk vai mazāk vajadzīgām specialitātēm, būtiski diferencējot atmaksas noteikumus. Tāpat pie nenovērtākajām grupām varam pieskaitīt arī medicīnas māsas un māsu palīgus, kuru darbs līdz šim bija patiešām nepelnīti zemu novērtēts. Šobrīd redzam rezultātu — kad vajag, mums nav šo cilvēku, ko pasaukt palīgā.

Milzīgs izaicinājums ir noturēt komandu līmenī, lai pacientu labā tā izdarītu visu iespējamo. Tas nebūt nav vienkārši, ņemot vērā pacientu lielo skaitu un ierobežotos resursus.

Neko nezinām par ilgtermiņa sekām

Bēdīgākais — par šo slimību joprojām zinām ļoti maz.

Šobrīd jau pat nav skaidru kritēriju, no kā būtu jābaidās. Mums nav pētījumu un pieredzes ar ilgtermiņa sekām. Nezinām, kā pacienti ar plaušu audu fibrozēšanos jutīsies pēc gada, diviem.

Šī slimība jau neskar tikai elpošanas orgānus. Vēl viena ļoti smaga problēma, ko jau esam pamanījuši, — asins recēšanas traucējumi un to neprognozējamība. Neviens nevar pateikt, kurā brīdī pacientam var rasties tromboze, kas nereti beidzas letāli.

Bieži — vienā dienā visi no sirds priecājamies par to, ka ļoti smagam pacientam izdevies palīdzēt, bet otrā dienā viņa vairs nav... Ir bijuši gadījumi, kad pacientu izglābjam no smagas elpošanas mazspējas, bet viņš nomirst no trombozes.

Tāpat visus orgānus būtiski ietekmē hipoksēmija. Šajā ziņā diemžēl atkal jārunā par mūsu medicīnas līmeni, jo pulsa oksimetri nav nekāds šā gadsimta brīnums. Pacients pats hipoksiju nejūt, tāpēc tā nereti paliek neievērota. Ja tā nebūtu, iespējams, mums šobrīd izdotos izglābt vairāk pacientu.

Foto: SHUTTERSTOCK un no Doctus arhīva

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada marta numurā

Raksts žurnālā
Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus