PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Epidemioloģiskā situācija pasliktinās

Doctus
Epidemioloģiskā situācija pasliktinās
Freepik
“Šā gada maijs ir citādāks nekā pērnā gada maijs, esam drīzāk pagājušā gada decembra situācijā. Esam to nedaudzo Eiropas valstu vidū, kurās epidemioloģiskā situācija pasliktinās,” 10. maija prese konferencē uzsvēra veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Veselības ministrs Daniels Paļuts šo laiku salīdzināja ar maratonu – “grūtākais ir pirms finiša” un aicināja izturēt: gan piesardzības pasākumus, gan norādīja uz vakcinācijas nozīmību.

Augstāki saslimstības rādītāji nekā Eiropā

Latvijā aptuveni 90% gadījumu izplatīts ir Covid-19  celms B.1.1.7 jeb daudz lipīgākais vīrusa variants. Šā brīža saslimstības kumulatīvais 14 dienu rādītājs (435 Covid-19 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju) ievērojami pārsniedz vidējo saslimstības līmeni Eiropas Savienības valstīs (340).

SPKC  norāda, ka saslimstības pieaugums no nedēļas uz nedēļu kopš aprīļa sākuma  ir bijis 35,5%. Bet pagājušās nedēļas pieaugums pret iepriekšējo nedēļu ir bijis visintensīvākais - 11,4%.  Pēdējās divās nedēļās  saslimstības pieaugums novērots visas vecuma grupās, izņemot 70 gadi un vairāk, kas skaidrojams ar vakcinācijas ietekmi. No aprīļa sākuma  turpina palielināties saslimšana gan bērnu vidū līdz 18 gadiem, sociāli ekonomiskās vecuma grupās no 20-69 gadiem, bet visizteiktāks pieaugums pēdējo divu nedēļu laikā ir vecuma grupās 15-50 gadi. Arī Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients ir 1,09, kas pārsniedz robežu “1”, tādējādi tas liecina joprojām par infekcijas izplatīšanās pieaugumu. 

Haralds Plaudis, RAKUS valdes loceklis pastāstīja, ka Covid pacientu vidējais vecums RAKUS intensīvajā nodaļā ir 65 gadi – iepriekš tie bija seniori vecumā virs 70 gadiem.

Bažīgi par bērniem

BKUS Bērnu slimību klīnikas virsrārste Gunta Laizāne savukārt uzsvēra: pieaug arī bērnu skaits ar Covid-19. Līdz šim jau 80 bērniem ar akūtu Covid-19 bijusi nepieciešama ārstēšana BKUS. Bērniem slimības gaita mēdz būt smaga, pat ar neiroloģiskām komplikācijām. Bez jau minētiem stacionētiem akūta Covid-19 pacientiem, no janvāra kopumā vēl 16 bērniem konstatēti nopietni veselības sarežģījumi pēc akūta Covid-19 pārslimošanas - multisistēmu iekaisuma sindroms (multisystem inflammatory syndrome in children jeb MIS-C), astoņi no šiem pacientiem stāvokļa smaguma dēļ tika ārstēti slimnīcas Intensīvās terapijas nodaļā. Savukārt daļai bērnu arī pēc viegli pārslimota Covid-19 ilgstoši saglabājas dažādas sūdzības.