PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērnu slimnīcā - kanisterapijas nodarbības

Bērnu slimnīcas jaunie “darbinieki” Stella, Mona un Togo
Bērnu slimnīcas jaunie “darbinieki” Stella, Mona un Togo Foto: BKUS
Bērnu slimnīcā pagājušajā gadā pilotprojekta veidā tika sāktas kanisterapijas nodarbības mazajiem pacientiem, un 2024. gadā tā pirmo reizi oficiāli ienāk slimnīcā.

Kanisterapijas procesā īpaši apmācīts suns, kuru vada kvalificēts speciālists, pavada noteiktu laiku kopā ar pacientu. Metode izstrādāta, lai paaugstinātu atveseļošanās procesa efektivitāti. Pirmie kanisterapijas suņi Bērnu slimnīcā pilotprojekta laikā bija Stella un Mona, kuru darbu augstu novērtējuši gan mazie pacienti, gan veselības aprūpes speciālisti, atzīstot, ka projektu noteikti jāturpina.

“Esam gandarīti, ka Bērnu slimnīca pirmā Latvijā ieviesusi šo rehabilitācijas papildu metodi, kas patiesu prieku sniedz ne tikai mazajiem pacientiem un viņu ģimenēm, bet arī darbiniekiem, kuri garāmejot sasveicinās ar īpaši apmācītajiem samojediem. Esam novērojuši, ka pacienti labprāt iesaistās rotaļās, dod sunīšiem komandas vai vienkārši sunīti samīļo, tā gūstot pozitīvās emocijas. Līdz šim Stella un Mona ir bijušas darbā pie bērniem Paliatīvās aprūpes dienestā, kā arī pie ķirurģijas, infektoloģijas, endokrinoloģijas un reimatoloģijas nodaļas pacientiem. Reizēm redzam, ka arī suņiem pēc grūtas darba dienas Bērnu slimnīcā vajadzīga atpūta, jo viņi precīzi sajūt, ja bērnam smagums uz sirds,” atzīst Valts Ābols, Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētājs.

Terapijas laiks ar vienu pacientu ir aptuveni 30 minūtes, bet kanisterapeiti vadās pēc pacienta un suņa pašsajūtas. Citam varbūt pietiek ar 15 minūtēm, bet cits bērns gatavs rotaļāties ar suni 40 minūtes. Šobrīd Bērnu slimnīca sadarbojas ar kanisterapeitiem Ričardu Pavlovski un Austru Dzimto-Zemīti no “Servisa suņu biedrības TEODORS”.

“Samojedu šķirnes suņi ir īpaši ar savu mīksto, koši balto kažoku un, ja ieskatās, var redzēt kā tie smaida. Esam gandarīti par Stellas un Monas darbu Bērnu slimnīcā, drīz viņiem pievienosies mūsu Togo un Claudija, kā arī vēl viens kanisterapeits kārto eksāmenu ar Dīzeli un Mariabellu, lai jau pavasarī varētu doties pie Bērnu slimnīcas pacientiem,“ stāsta Ričards Pavlovskis, kanisterapeits.

Kanisterapiju var izmantot ne tikai lai dāvātu pacientiem prieka brīžus un veicinātu atveseļošanos, bet arī lai bērniem uzlabotu sociālās iemaņas un fizisko stāvokli, mazinātu kustību traucējumus.

Projekta sākumā kanisterapija Bērnu slimnīcas mazajiem pacientiem notiek reizi nedēļā, bet tuvākajā laikā plānots to paplašināt. Tā kā tas ir individuāls darbs ar katru bērnu, visiem Bērnu slimnīcas pacientiem satikšanos ar suņiem – terapeitiem nebūs iespējams piedāvāt. Pacienti tiek izraudzīti, vadoties pēc tā, kuram tobrīd visvairāk nepieciešamas mierinājums un iepriecinājums.

 Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā iespējams ziedot “Ķepu terapijai”.