PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gijēna-Barē sindroms kā ļoti reta Covid-19 Vaccine Janssen blakusparādība

Doctus
Gijēna-Barē sindroms kā ļoti reta Covid-19 Vaccine Janssen blakusparādība
Freepik
Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Drošuma komiteja (PRAC) veikusi izvērtēšanu, kā rezultātā Gijēna-Barē sindroms (GBS) tiks norādīts kā Covid-19 Vaccine Janssen ļoti reta blakusparādība, informē ZVA

GBS ir reta neiroloģiska slimība, kuras gadījumā imūnā sistēma izraisa nervu šūnu bojājumu: attīstās sāpes, nejutīgums un muskuļu vājums, kas smagākos gadījumos progresē līdz paralīzei. Vairums skarto personu pilnībā atveseļojas.

PRAC izvērtēja pieejamos pierādījumus, tostarp Eiropas iespējamo blakusparādību datubāzē (EudraVigilance) iesniegtos ziņojumus par slimības gadījumiem un zinātniskajā literatūrā pieejamo informāciju. PRAC izskatīja līdz 30. jūnijam saņemtos ziņojumus par 108 GBS gadījumiem, tostarp vienu letālu, kad vakcīnu bija saņēmuši vairāk nekā 21 miljons cilvēku. [1]

Pēc pieejamo datu izvērtēšanas PRAC secināja, ka starp Covid-19 Vaccine Janssen un GBS ir iespējama cēloņsakarība.

ZVA norāda, ka vakcinētajām personām ieteicams nekavējoties vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērotas pazīmes, kas varētu liecināt par GBS, piemēram, vājums ekstremitātēs, redzes dubultošanās vai apgrūtinātas acu kustības (skatīt simptomu uzskaitījumu tālāk).

EZA apstiprina, ka Covid-19 Vaccine Janssen sniegtie ieguvumi joprojām atsver vakcīnas riskus.

GBS gadījumu izvērtēšana nesen veikta arī saistībā ar Vaxzevria. "Arī šā produkta informācijā tagad iekļauts brīdinājums par GBS, un PRAC turpina rūpīgi uzraudzīt šo situāciju.

Covid-19 vakcīnām Comirnaty un Spikevax (Moderna) nav konstatēta saistība ar Gijēna‑Barē sindromu.

Līdz šim Latvijā saņemts viens blakusparādību ziņojums par GBS pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu. Šai gadījumā GBS cēloniskais sakars ar Covid-19 vakcīnu ir atzīts tikai par iespējamu, jo nevar izslēgt arī citus iespējamos iemeslus, piemēram, citas vakcīnas ietekmi, ko persona saņēmusi.   

Gijēna-Barē sindroma iemeslu ne vienmēr izdodas noteikt, bet to bieži izraisa infekcijas slimības (piemēram, HIV vai gripa), retāk vakcinācija, operācija vai traumas. Ar to pasaulē slimo vidēji 0,4 līdz 4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā.