PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augsts koronāro artēriju kalcija un holesterīna līmenis palielina infakta/insulta risku

Doctus
Augsts koronāro artēriju kalcija un holesterīna līmenis palielina infakta/insulta risku
Freepik.com
Pacientiem ar augstu lipoproteīnu (a) un augstu koronāro artēriju kalcija rādītāju (CAC) nākamajos 10 gados ir vairāk nekā par 20 % paaugstināts infarkta vai insulta risks, liecina daudzcentru pētījuma rezultāti.

Apmēram vienam no sešiem cilvēkiem ASV ir augsts Lp(a) — sliktā holesterīna veids, kura līmeni lielā mērā nosaka gēni. Koronāro artēriju kalcijs, kas pazīstams kā CAC, ir ap sirdi veidojušos nogulumu marķieris.

Pētnieku komanda atklāja, ka dalībniekiem ar augstu Lp(a) un augstu CAC bija par 22 % augstāks 10 gadu infarkta vai insulta risks, salīdzinot ar 10 – 15 % 10 gadu risku pacientiem, kuriem bija kāds no riska faktoriem atsevišķi. Pētnieki atklāja trīs atšķirīgas ar risku saistītas tendences:

Augsts Lp(a), augsts CAC: šīm personām ir vislielākais infarkta vai insulta risks 10 gadu laikā.

Augsts Lp(a), zems CAC: 10 gadu infarkta vai insulta risks ir zems, ja nav CAC, pat ja Lp(a) ir augsts.

Zems Lp(a), augsts CAC: 10 gadu infarkta vai insulta risks ir augstāks par vidējo, bet zemāks nekā ar augstu LP(a) un augstu CAC kopā.

Saistības atklāšana starp Lp(a) un CAC nozīmē, ka var pāriet uz nākamo svarīgo pētījumu fāzi, kurā tiks definēti un personalizēti agrīnā skrīninga protokoli, lai identificētu pacientus ar augstu infarkta risku. Ar turpmākiem pētījumiem tas varētu nozīmēt selektīvu pacientu ar augstu Lp (a) atlasīšanu, lai noteiktu CAC punktu skaitu, un tādu terapiju izpēti, kas īpaši izstrādātas, lai samazinātu Lp (a) pacientiem ar augstu CAC.

Pētnieki apstiprināja Lp(a) un CAC saistību, salīdzinot datus no diviem nozīmīgiem kardiovaskulāriem pētījumiem:

Dalasas sirds pētījums, nepārtraukts visaptverošs pētījums, kurā piedalījās 6000 pacientu;

Daudzetniskais aterosklerozes pētījums (MESA): 6000 dalībnieku pētījums, kurā tika pētīta agrīnas stadijas ateroskleroze.

AVOTS: Mehta A, Vasquez N, Ayers CR, et al.  Independent Association of Lipoprotein(a) and Coronary Artery Calcification With Atherosclerotic Cardiovascular Risk. Journal of the American College of Cardiology, 2022; 79 (8): 757