PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 pandēmija atstājusi ietekmi uz jaunu cilvēku psihisko veselību

Doctus
Pixabay
Covid-19 pandēmija nopietni ietekmē jauniešu garīgo veselību, tiek novērots paaugstināts klīniskās depresijas līmenis, tomēr ir arī laba ziņa, ka alkohola patēriņš jauniešu vidū pandēmijas laikā ir samazinājies.

Covid-19 pandēmijai un no tās izrietošiem ierobežojumiem, ko visā pasaulē nosaka valdības, ir bijušas dziļas sociālas un psiholoģiskas sekas, īpaši attiecībā uz jauniešiem. Šajā pētījumā tika izmantoti ilgtermiņa dati, lai raksturotu ietekmi uz psihisko veselību un uzvedību Lielbritānijas studentu izlasē, analizējot miega kvalitāti un dienas/nakts izvēli, depresijas un trauksmes simptomus, labklājību, vientulību un alkohola lietošanu. Dati tika apkopoti par 254 bakalaura studentiem (219 sievietēm) Lielbritānijas universitātē divos laika posmos: 2019. gada rudenī (sākotnējā situācija, pirms pandēmijas) un 2020. gada aprīlī / maijā (karantīnas (lockdown) apstākļos). Datu analīzes uzrādīja ievērojamu depresijas simptomu pieaugumu un labklājības samazināšanos karantīnas laikā. Vairāk nekā trešdaļu jauniešu varēja klasificēt kā klīniski nomāktus, salīdzinot ar 15% sākotnēji pirms pandēmijas. Netika novērotas izmaiņas miega kvalitātē.  Depresijas simptomu pieaugums ļoti korelēja ar pasliktinātu miega kvalitāti. Tika novērota arī alkohola lietošanas samazināšanās. Ar Covid-19 saslimšanu saistītais satraukumu līmenis bija augsts. Rezultāti uzsver steidzamo nepieciešamību pēc stratēģijām, lai atbalstītu jauniešu psihisko veselību: raižu mazināšana par saslimstību ar Covid-19 un labas miega kvalitātes veicināšana varētu nākt par labu jauniešu psihiskajai veselībai, attīstoties Covid-19 krīzei.

AVOTS: Evans S, Alkan E, Bhangoo JK, et al. Effects of the COVID-19 lockdown on mental health, wellbeing, sleep, and alcohol use in a UK student sample. Psychiatry Research, 2021; 298: 113819

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus