PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 pandēmija atstājusi ietekmi uz jaunu cilvēku psihisko veselību

Doctus
Covid-19 pandēmija atstājusi ietekmi uz jaunu cilvēku psihisko veselību
Pixabay
Covid-19 pandēmija nopietni ietekmē jauniešu garīgo veselību, tiek novērots paaugstināts klīniskās depresijas līmenis, tomēr ir arī laba ziņa, ka alkohola patēriņš jauniešu vidū pandēmijas laikā ir samazinājies.

Covid-19 pandēmijai un no tās izrietošiem ierobežojumiem, ko visā pasaulē nosaka valdības, ir bijušas dziļas sociālas un psiholoģiskas sekas, īpaši attiecībā uz jauniešiem. Šajā pētījumā tika izmantoti ilgtermiņa dati, lai raksturotu ietekmi uz psihisko veselību un uzvedību Lielbritānijas studentu izlasē, analizējot miega kvalitāti un dienas/nakts izvēli, depresijas un trauksmes simptomus, labklājību, vientulību un alkohola lietošanu. Dati tika apkopoti par 254 bakalaura studentiem (219 sievietēm) Lielbritānijas universitātē divos laika posmos: 2019. gada rudenī (sākotnējā situācija, pirms pandēmijas) un 2020. gada aprīlī / maijā (karantīnas (lockdown) apstākļos). Datu analīzes uzrādīja ievērojamu depresijas simptomu pieaugumu un labklājības samazināšanos karantīnas laikā. Vairāk nekā trešdaļu jauniešu varēja klasificēt kā klīniski nomāktus, salīdzinot ar 15% sākotnēji pirms pandēmijas. Netika novērotas izmaiņas miega kvalitātē.  Depresijas simptomu pieaugums ļoti korelēja ar pasliktinātu miega kvalitāti. Tika novērota arī alkohola lietošanas samazināšanās. Ar Covid-19 saslimšanu saistītais satraukumu līmenis bija augsts. Rezultāti uzsver steidzamo nepieciešamību pēc stratēģijām, lai atbalstītu jauniešu psihisko veselību: raižu mazināšana par saslimstību ar Covid-19 un labas miega kvalitātes veicināšana varētu nākt par labu jauniešu psihiskajai veselībai, attīstoties Covid-19 krīzei.

AVOTS: Evans S, Alkan E, Bhangoo JK, et al. Effects of the COVID-19 lockdown on mental health, wellbeing, sleep, and alcohol use in a UK student sample. Psychiatry Research, 2021; 298: 113819