PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kafijas dzeršana saistīta ar zemāku sirds mazspējas risku

Doctus
Kafija
Kafija Pixabay
Uztura informācija no trim lieliem, labi zināmiem sirds slimību pētījumiem liecina, ka vienas vai vairāku kafijas tasīšu ar kofeīnu dzeršana var mazināt sirds mazspējas risku. Pētījuma rezultāti publicēti Circulation: Heart Failure.

Koronārā sirds slimība, sirds mazspēja un insults ir sarežģītas slimības ar vairākiem fenotipiem. Kaut arī daudzi šo slimību riska faktori ir labi zināmi, vēl nenoskaidrotu riska faktoru izpēte var uzlabot riska novērtēšanu. Tika analizēti trīs pētījumu FHS (Framingham Heart Study), CHS (Cardiovascular Heart Study) un ARIC (Aterosclerosis Risk in Communities) rezultāti, lai identificētu iespējamos dzīvesveida un uzvedības faktorus, kas saistīti ar koronāro sirds slimību, sirds mazspēju un insultu.

Tika izmantotas mašīnmācīšanās funkcijas, lai identificētu iespējamos riska faktorus, kas saistīti ar koronāro sirds slimību, insultu un sirds mazspēju. Tika novērtēts izvēlēto mainīgo lielumu nozīmīgums, izmantojot Cox proporcionālo risku analīzi, kas pielāgota zināmiem kardiovaskulāriem riskiem. Pēc tam FHS pētījumā konstatētie rezultāti tika apstiprināti, izmantojot CHS un ARIC.

Tika identificēti vairāki sirds un asinsvadu slimību iznākumu uztura un uzvedības riska faktori, tostarp ģimenes stāvoklis, sarkanās gaļas patēriņš, pilnpiena patēriņš un kafijas patēriņš. Starp šiem uztura mainīgajiem lielāks kafijas patēriņš bija saistīts ar ilgtermiņa sirds mazspējas riska samazināšanos vienādi  visos trijos pētījumos: FHS, ARIC un CHS.

Visos trijos pētījumos tika secināts, ka lielāka kafijas uzņemšana ir saistīta ar samazinātu sirds mazspējas risku. Ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai labāk definētu kafijas kā potenciāla sirds mazspējas aizsargājoša faktora lomu, iespējamo cēloņsakarību un iespējamo mehānismu.

AVOTS: Stevens LM, Linstead E, Hall JL, Kao DP. Association Between Coffee Intake and Incident Heart Failure Risk. Circulation: Heart Failure, 2021