PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kafijas dzeršana saistīta ar zemāku sirds mazspējas risku

Doctus
Uztura informācija no trim lieliem, labi zināmiem sirds slimību pētījumiem liecina, ka vienas vai vairāku kafijas tasīšu ar kofeīnu dzeršana var mazināt sirds mazspējas risku. Pētījuma rezultāti publicēti Circulation: Heart Failure.

Koronārā sirds slimība, sirds mazspēja un insults ir sarežģītas slimības ar vairākiem fenotipiem. Kaut arī daudzi šo slimību riska faktori ir labi zināmi, vēl nenoskaidrotu riska faktoru izpēte var uzlabot riska novērtēšanu. Tika analizēti trīs pētījumu FHS (Framingham Heart Study), CHS (Cardiovascular Heart Study) un ARIC (Aterosclerosis Risk in Communities) rezultāti, lai identificētu iespējamos dzīvesveida un uzvedības faktorus, kas saistīti ar koronāro sirds slimību, sirds mazspēju un insultu.

Tika izmantotas mašīnmācīšanās funkcijas, lai identificētu iespējamos riska faktorus, kas saistīti ar koronāro sirds slimību, insultu un sirds mazspēju. Tika novērtēts izvēlēto mainīgo lielumu nozīmīgums, izmantojot Cox proporcionālo risku analīzi, kas pielāgota zināmiem kardiovaskulāriem riskiem. Pēc tam FHS pētījumā konstatētie rezultāti tika apstiprināti, izmantojot CHS un ARIC.

Tika identificēti vairāki sirds un asinsvadu slimību iznākumu uztura un uzvedības riska faktori, tostarp ģimenes stāvoklis, sarkanās gaļas patēriņš, pilnpiena patēriņš un kafijas patēriņš. Starp šiem uztura mainīgajiem lielāks kafijas patēriņš bija saistīts ar ilgtermiņa sirds mazspējas riska samazināšanos vienādi  visos trijos pētījumos: FHS, ARIC un CHS.

Visos trijos pētījumos tika secināts, ka lielāka kafijas uzņemšana ir saistīta ar samazinātu sirds mazspējas risku. Ir vajadzīgi turpmāki pētījumi, lai labāk definētu kafijas kā potenciāla sirds mazspējas aizsargājoša faktora lomu, iespējamo cēloņsakarību un iespējamo mehānismu.

AVOTS: Stevens LM, Linstead E, Hall JL, Kao DP. Association Between Coffee Intake and Incident Heart Failure Risk. Circulation: Heart Failure, 2021

Lasītākais Doctus.lv
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Etiķa esence. Bīstama un dzīvību apdraudoša viela

Etiķskābe ir organiska skābe ar korozīvu darbību, tās koncentrācija līdz 10 % pazīstama kā galda etiķis, 30—70 % etiķskābe — etiķa esence, bezūdens jeb dehidratētā forma — ledus etiķskābe. Pārtikas konservēšanai Austrumeiropā plaši tiek lietota etiķa esence, tā ietilpst arī tīrīšanas līdzekļu sastāvā. Drošības apsvērumu dēļ 2010. gadā Latvijā tika aizliegta etiķa esences pārdošana mazumtirdzniecībā.

K. Stašinska, R. Stašinskis
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena