PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar sepsi augstāks insulta un miokarda infarkta risks pēc izrakstīšanas no stacionāra

Doctus
Pacientiem ar sepsi ir paaugstināts insulta vai miokarda infarkta risks pirmās četras nedēļas pēc izrakstīšanas no stacionāra, secināts pētījumā.

Sepse izraisa 8 miljonus nāves gadījumu pasaulē gada laikā, Kanādā vairāk kā puse no visiem infekciju slimību izraisītiem nāves gadījumiem ir sepša dēļ. Pētnieki analizēja vairāk kā miljons cilvēku datus, no tiem 42 316 pacientiem bija sepsis. Pacientiem ar sepsi pielāgoja kontroles grupas pacientus. Visiem pacientiem ar sepsi bija vismaz viena orgāna disfunkcija, 35 % tika ievietoti intensīvās terapijas nodaļā, 22 % nomira 30 dienu laikā pēc hospitalizācijas. No visiem pacientiem ar sepsi 831 diagnosticēja insult un 184 – miokarda infarktu 180 dienu laikā pēc izrakstīšanas no stacionāra. Augstākais risks bija pirmajās 7 dienās pēc izrakstīšanas no stacionāra, vairāk nekā viena ceturtā daļa (26 %) miokarda infarkta vai insulta notika uzreiz, 51 % tika diagnosticēts 35 dienu laikā.

Pētnieki atklāja, ka pirmās četras nedēļas pēc izrakstīšanas no stacionāra ir kritiskais periods, ar paaugstinātu miokarda infarkta un insulta risku. Pētnieki arī atklāja, ka gados jaunākiem pacientiem (20 – 45 gadi) ar sepsi ir augstāks miokarda infarkta un insulta risks, salīdzinot ar pacientiem virs 75 gadu vecuma.

Pētnieki turpinās pētījumus ar dažādām populācijām, lai apstiprinātu šajā pētījumā iegūtos rezultātus.

 

AVOTS: Chih-Cheng Lai, Meng-tse Gabriel Lee, Wan-Chien Lee, Christin Chih-Ting Chao, Tzu-Chun Hsu, Si-Huei Lee, Chien-Chang Lee. Susceptible period for cardiovascular complications in patients recovering from sepsis. Canadian Medical Association Journal, 2018; 190 (36): E1062