PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem, kuri lieto zemas steroīdu devu, ir paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risku

Doctus
Glikokortikoīdi ir steroīdi, kurus plaši izraksta, lai ārstētu virkni imūnsistēmas izraisītu iekaisuma slimību. Lai gan ir zināms, ka lielas steroīdu devas palielina sirds un asinsvadu slimību risku, mazāku devu ietekme nav zināma. Līdsas universitātē veikta pētījuma rezultāti liecina, ka pat zemas glikokortikoīdu devas var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku.

Lai kvantitatīvi noteiktu no glikokortikoīdu devas atkarīgo kardiovaskulāro risku, pētnieki analizēja medicīniskos dokumentus par 87 794 pacientiem, kuriem diagnosticētas 6 dažādas imūnsistēmas izraisītas iekaisuma slimības un kuri saņēma aprūpi kādā no 389 Apvienotās Karalistes primārās aprūpes klīnikām 1998. – 2017. gadā. Pētnieki atklāja, ka pacientiem, kuri lieto mazāk nekā 5 miligramus prednisolona dienā, absolūtais sirds un asinsvadu slimību risks gandrīz divkāršojās salīdzinājumā ar pacientiem, kuri nelieto glikokortikoīdus (riska pakāpe = 1,74; 95 % TI [1,64-1,84]). Palielinātas no devas atkarīgas riska attiecības tika konstatētas visām analizētajām sirds un asinsvadu slimībām, tai skaitā ātriju fibrilācijai sirds mazspējai, akūtam miokarda infarktam, perifēro artēriju slimībai, cerebrovaskulārai slimībai un vēdera aortas aneirismam.

Iepriekš tika uzskatīts, ka ilgstoša 5 mg glikokortikoīdu lietošana ir droša, taču pētījums liecina, ka pat pacientiem, kuri lieto mazas devas, sirds un asinsvadu slimību attīstības risks ir divkāršs. Šie atklājumi liecina, ka pacientiem, kuriem nepieciešama ilgstoša steroīdu terapija, jānosaka mazākā efektīvā deva, un viņiem ir nepieciešams personalizēts kardiovaskulārā riska profilakses plāns, kas ņem vērā iepriekšējo un pašreizējo steroīdu lietošanu.

Pēc autoru domām, atklājums uzrāda, cik svarīgi ir regulāri uzraudzīt pacienta kardiovaskulāro risku pacientiem, kuri lieto steroīdus neatkarīgi no devas.

 

AVOTS: Pujades-Rodriguez M, Morgan AW,  Cubbon RM, Wu J. Dose-dependent oral glucocorticoid cardiovascular risks in people with immune-mediated inflammatory diseases: A population-based cohort study. PLOS Medicine, 2020; 17 (12): e1003432

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus