PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījumā apstiprina saistību starp gripu un akūtiem kardiovaskulāriem notikumiem

Doctus
Pētījumā ar vairāk nekā 80 000 pieaugušo, kuri tika hospitalizēti ar gripu astoņu gripas sezonu laikā, secināja, ka 12 % pacientu attīstījās nopietnas sirds komplikācijas.

Pētījuma mērķis bija izvērtēt akūtu kardiovaskulāru notikumu un akūtas sirds mazspējas un akūtas išēmiskas sirds slimības risku pieaugušajiem ar laboratoriski apstiprinātu gripu.

Šis bija šķērsgriezuma pētījums, kurā iekļāva ASV hospitalizētos laboratoriski apstiprinātos gripas pacientus par laika periodu 2010. – 2018.gads.

No 89 999 pieaugušajiem ar apstiprinātu gripu, 80 261 bija pieejama pilnīga informācija no medicīnas ierakstiem (mediānais vecums bija 69 gadi) un 11,7 % bija akūts kardiovaskulārs notikums. Biežākais novērotais notikums bija akūta sirds mazspēja (6,2 %) un akūta išēmiska sirds slimība (5,7 %). Lielāks vecums, smēķēšana, kardiovaskulāras slimības anamnēzē, cukura diabēts un nieru slimība ir statistiski ticami saistīti ar augstāku akūtas sirds mazspējas un akūtas išēmiskas sirds slimības risku pieaugušajiem ar laboratoriski apstiprinātu gripu.

Populācijā balstītā pētījumā par pacientiem, kuri hospitalizēti ar gripu, secināja, ka 12 % pacientu pēc gripas bija akūts kardiovaskulārs notikums. Ārstiem būtu jārekomendē veikt pretgripas vakcināciju saviem pacientiem, īpaši tiem, kuriem ir hroniskas slimības, lai aizsargātu ne tikai no gripa, bet arī no akūtiem kardiovaskulāriem notikumiem.

AVOTS: Chow EJ, Rolfes MA, O'Halloran A, et al. Acute Cardiovascular Events Associated With Influenza in Hospitalized Adults. Annals of Internal Medicine, 2020

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus