PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētījumā konstatēts, ka SARS-CoV-2 var izraisīt hroniska noguruma sindromu

Doctus
Pētījumā konstatēts, ka SARS-CoV-2 var izraisīt hroniska noguruma sindromu
Freepik.com
Jau kopš pandēmijas sākuma izteiktas aizdomas, ka SARS–CoV–2 izraisa hroniska noguruma sindromu (ME/CFS). Labi kontrolēts pētījums tagad parādījis, ka pat pēc viegla Covid–19 daļai pacientu attīstīsies simptomi, kas atbilst ME/CFS diagnostikas kritērijiem.

Daļai pacientu pēc vieglas vai vidēji smagas Covid–19 pārslimošanas ir ilgstoši simptomi. Perspektīvā novērošanas pētījumā tika analizēti kohortas klīniskie un laboratoriskie rādītāji 42 pacientiem (29 sievietēm/13 vīriešiem, vidējais vecums 36,5 gadi) ar pastāvīgu vidēji smagu vai smagu nogurumu un slodzes nepanesību sešus mēnešus pēc Covid–19 izslimošanas. Pētījumā salīdzinoši novērtēja vecuma un dzimuma pēc infekcijas ne–COVID–19 mialģiskā encefalomielīta/hroniskā noguruma sindroma kohortu. Lielākajai daļai pēc Covid–19 sindroma pacientu ikdienas dzīvē ir vidēji vai smagi traucējumi. 19 pacienti ar sindromu pēc Covid–19 atbilst 2003. gada Kanādas konsensa kritērijiem attiecībā uz mialģisko encefalomielītu/hroniska noguruma sindromu. Slimības smagums un simptomu slodze ir līdzīga pacientiem ar sindromu pēc Covid–19/mialģiskā encefalomielīta/hroniska noguruma sindroma un pacientiem, kuriem nav Covid–19/mialģiskā encefalomielīta/hroniska noguruma sindroma. Rokas satvēriena spēks vairumam pacientu ir samazināts, salīdzinot ar normālām vērtībām veseliem pieaugušajiem. Rokas satvēriena spēka saistība ar hemoglobīnu, interleikīnu 8 un C reaktīvo proteīnu pēc Covid–19 sindroma/nemialģiskā encefalomielīta/hroniska noguruma sindroma gadījumā un ar hemoglobīnu, smadzeņu natrijurētiskā peptīda N terminālo prohormonu, bilirubīnu un feritīnu pēc tam — Covid–19 sindroms/mialģiskais encefalomielīts/hroniska noguruma sindroms var norādīt uz zema līmeņa iekaisumu un hipoperfūziju kā potenciāliem patoloģiskajiem mehānismiem.

Šie jaunie atklājumi var palīdzēt pētniekiem izstrādāt specifiskas ārstēšanas metodes pēc Covid–19 sindroma (“garā Covid”) un ME/CFS ārstēšanai. Pētījuma dati sniedz arī papildu pierādījumus tam, ka ME/CFS nav psihosomatisks traucējums, bet gan smaga fiziska slimība, ko var izmērīt un diagnosticēt, izmantojot objektīvas metodes. Diemžēl pašreizējās ME/CFS ārstēšanas metodes ir tikai simptomātiskas. Tāpēc pētnieki aicina pat jauniešus aizsargāties pret SARS–CoV–2, vakcinējoties un valkājot FFP2 maskas.

AVOTS: Kedor C, Freitag H, Meyer-Arndt L, et al. A prospective observational study of post-COVID-19 chronic fatigue syndrome following the first pandemic wave in Germany and biomarkers associated with symptom severity. Nature Communications, 2022; 13 (1)