PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vēlāka pubertāte un vēlāka menopauze saistīta ar zemāku 2.tipa cukura diabēta risku

Doctus
Kontraceptīvo tablešu lietošana un garāks menstruālais cikls ir saistīts ar augstāku 2.tipa cukura diabēta risku, savukārt vēlāka pubertāte un vēlāk iestājusies menopauze ir saistīta ar zemāku risku, secināts pētījumā, kura rezultāti prezentēti ikgadējā Eiropas diabēta pētniecības asociācijas sanāksmē Barselonā.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp dažādiem hormonālajiem faktoriem un  2.tipa cukura diabēta attīstību lielā perspektīvā pētījumā.  

Pētījumā iekļāva 83 799 Francijā dzīvojošas sievietes, kuras novēroja no 1992. līdz 2014.gadam. Statistikas modeļos, samērojot pēc galvenajiem 2.tipa cukura diabēta riska faktoriem (ķermeņa masas indekss, smēķēšana, vecums, fiziskās aktivitātes, sociālekonomiskais stāvoklis, izglītības līmenis, 2.tia cukura diabēts ģimenes anamnēzē un asinsspiediens), tika rēķināts risks un statistiskā ticamība starp dažādiem hormonāliem faktoriem un 2.tipa cukura diabēta risku. Pētnieki atklāja, ka vēlāks pubertātes iestāšanās vecums (14 gadi pret 12 gadiem) ir saistīts ar 12 % zemāku 2.tipa cukura diabēta risku, un vēlāk iestājusies menopauze 52 gadi pret 47 gadi) ir saistīta ar 30 % zemāku risku. Arī krūts barošana (krūts barošana pret nebarošanu) bija saistīta ar 10 % zemāku risku. Vairāk menstruālo ciklu dzīves laikā (470 pret 390) bija saistīts ar 25 % zemāku diabēta risku, kā arī garāk dzimumhormonu ekspozīcija (laiks starp pubertāti un menopauzi) (38 gadi pret 31 gadu) bija saistīts ar 34 % zemāku risku. Savukārt kontraceptīvo tablešu lietošana (vismaz vienu reizi pret nelietotājām) bija saistīta ar 33 % augstāku 2.tipa cukura diabēta risku, un garāks laiks starp menstruācijām (32 diena pret 24 dienām) saistīts ar 23 % augstāku risku.

Pētījumā secināts, ka kopumā garāka dzimumhormonu ekspozīcija vēlākos dzīves gados ir saistīta ar zemāku diabēta risku, un sievietēm, kuras lieto kontraceptīvās tabletes un kurām ir augsts 2.tipa cukura diabēta risks ir nepieciešami personalizēti padomi.

 

AVOTS: Diabetologia. Later puberty and later menopause associated with lower risk of type 2 diabetes in women. ScienceDaily, 16 September 2019