PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Oktobris - krūšu veselības mēnesis

Doctus
Oktobris - krūšu veselības mēnesis
Divi Gani/ Shutterstock
Krūšu veselības mēnesī nitiek kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” vēstnešu apmācību seminārs. Vēstnešu uzdevums būs informēt sabiedrību par krūts vēža skrīningu, zāļu pieejamību, jaunumiem ārstēšanā, uzturu, fiziskajām aktivitātēm un emocionālo stabilitāti.

"Joprojām krūts vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana sievietēm visā pasaulē. Pēdējos gados arī Latvijā saistībā ar krūts vēža profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu ir bijusi virkne pozitīvu pārmaiņu. Skrīningā mamogrāfijas izmeklējumā iegūtos attēlus kopš šā gada izvērtē divi speciālisti. Krūts vēža operāciju jeb mastektomiju pārcietušajām sievietēm tagad ir pieejama valsts apmaksāta krūts rekonstrukcija. Paātrināti līdz izmeklējumiem un ārstēšanai nonāks tās pacientes, kurām ir vēža recidīvs jeb slimība ir atgriezusies. Onkoloģija saņēmusi lielāku valsts finansējumu, taču vajadzību joprojām ir daudz, īpaši jāpiemin kompensējamo medikamentu nepietiekamā pieejamība, ģenētiskie testi, lai personalizēti izvēlētos ārstēšanu, atbalsta sistēma tiem, kurus skārusi šī diagnoze,” pauž Latvijas Onkologu asociācijas vadītāja, profesore Alinta Hegmane.

Lai onkologi  varētu strādātu atbilstoši ESMO vadlīnijām, npeieciešami līdzekļi. Tas atspoguļots šovasar Ministru Kabinetā apstiprinātajā jaunajā “Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2022.–2024. gadam" - norāda krūts vēža pacientu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irīna Januma.

Krūšu veselības mēnesis un kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” tiks noslēgta ar Latvijas Onkologu asociācijas konferenci ārstiem un pacientu organizācijām, kas notiks 27.oktobrī. Konferences tematiskais saturs būs sadalīts trīs virzienos – diagnostikā, ārstēšanā un rehabilitācijā.