PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Stradiņa slimnīcā sāk klejotājnerva stimulācijas terapiju

Doctus
Stradiņa slimnīcā sāk klejotājnerva stimulācijas terapiju
Freepik
Stradiņa slimnīcā varēs turpināt terapiju un uzraudzību tiem medikamentu rezistentas epilepsijas pacientiem pēc 18 gadu vecuma, kuriem veikta klejotājnerva stimulatora (vagal nerve stimulation -VNS) implantācija Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Tas iespējams, pateicoties uzņēmuma “Pro Medical Baltic” dāvinājumam.

2018. gadā pirmo reizi Latvijā ar epilepsiju slimojošiem bērniem tika veikta klejotājnerva stimulācija. Līdz šim implants ievietots 11 pacientiem - 5 līdz 19 g.v. (operācijas brīdī).

Medikamentu rezistentas epilepsijas gadījumos nereti efektīva terapija ir ķirurģiska ārstēšana, tomēr tā ir iespējama tikai daļai pacientu, tādēļ nepārtraukti tiek meklētas inovatīvas terapijas metodes, kas varētu uzlabot lēkmju kontroli pacientiem, kam ķirurģiska epilepsijas ārstēšana nav iespējama. Viena no tām ir klejotājnerva stimulācijas terapija jeb VNS terapija. Tā paredz pacienta krūškurvja priekšējā sienā aiz krūšu muskuļa ievietot nelielu kardiostimulatoram līdzīgu aparātu, kur tas  elektrodu tiek savienots ar klejotājnervu. Aparāts rada elektrisku stimulāciju iepriekš ieprogrammētā veidā un caur nerva atpakaļejošajām šķiedrām veic galvas smadzeņu elektrisku stimulāciju. Šāda terapija modulē jeb maina patoloģisko elektrisko neironu tīklu sinhronizāciju un pakāpeniski samazina epilepsijas lēkmju smagumu. Par efektīvu VNS terapija tiek uzskatīta, ja lēkmju samazinājums ir vismaz 50%.

Stimulatora izmaksas ir augstas, vidēji ap 20 000 eiro. Ar šo gadu šī metode ir pieejama nelielam skaitam bērnu, kam rasts finansējums no valsts budžeta nevis Bērnu slimnīcas fona, kā tas bijis iepriekš. Diemžēl dotajā brīdī pieaugušiem nav pieejama valsts apmaksāta šī VNS stimulatora implantācija, tomēr darbs tiek turpināts, lai pēc iespējas tuvākā laikā VNS implantācija un terapija būtu iespējama arī epilepsijas pacientiem pieaugušā vecumā. Tomēr līdz tiks veikta VNS implantācija pieaugušiem, šobrīd PSKUS ir iespēja turpināt terapiju epilepsijas pacientiem ar uzdāvināto VNS programmētāju, kuriem bērnu vecumā ir implantēts VNS, bet tie nu jau ir sasnieguši 18 gadu vecumu un ir nepieciešama šīs terapijas turpināšana pieaugušo neirologu uzraudzībā.