PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Stradiņa slimnīcas sirds ķirurgi apgūst hipertrofiskās kadiomiopātijas ārstēšanas metodi sarežģītiem gadījumiem

Doctus
Ārstu komanda: profesors Eduards Kvintana, anestezioloģe Kristina Ibaneza un Katrīna Rutka, profesors Karloss Mestress, Sirds ķirurģijas cetra vadītājs, profesors Pēteris Stradiņš
Ārstu komanda: profesors Eduards Kvintana, anestezioloģe Kristina Ibaneza un Katrīna Rutka, profesors Karloss Mestress, Sirds ķirurģijas cetra vadītājs, profesors Pēteris Stradiņš PSKUS
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centrā pagājušās nedēļas nogalē norisinājās starptautiska konference "HOCM Rīga 2024", veltīta hipertrofiskās kardiomiopātijas (HOCM) pacientu ārstēšanai. Šī pasākuma mērķis bija apgūt unikālu ķirurģiskās ārstniecības metodi, kura ir pieejama tikai dažās Eiropas sirds ķirurģijas klīnikās.

Kā norāda P. Stradiņa KUS pārstāvji, konference tika organizēta sadarbībā ar Barselonas Universitātes slimnīcu jau otro reizi, un tās laikā notika paraugoperācijas, kur savā pieredzē dalījās Eiropas labākie sirds ķirurgi, kas specializējušies hipertrofiskās kardiomiopātijas ķirurģiskajā ārstēšanā: profesors Eduards Kvintana (Eduard Quintana), profesors Karloss Mestress (Carlos A. Mestres) un ārste anestezioloģe Kristina Ibaneza (Cristina Ibáñez).

Hipertrofiskā kardiomiopātija ir visbiežāk sastopamā ģenētiskā sirds slimība, kuru diagnosticē aptuveni vienam no 500 pieaugušajiem. Tā ir sirds kreisā kambara masas palielināšanās, ko neizraisa primāra arteriālā hipertensija vai aortālā vārstuļa stenoze. Hipertrofiskās kardiomiopātijas gaita un klīniskās izpausmes ir ļoti dažādas: no “klusas” norises visas dzīves garumā līdz pēkšņai kardiālai nāvei vai smagai progresējošai sirds mazspējai ar izteiktiem klīniskajiem simptomiem. 70 % pacientu ar hipertrofisko kardiomiopātiju konstatē kreisā kambara izejas trakta obstrukciju. Pacientiem ar hipertrofisko kardiomiopātiju raksturīgas sūdzības par elpas trūkumu fiziskas slodzes vai miera stāvoklī, sāpēm krūtīs, sirdsklauvēm, kā arī sinkopes epizodēm. Ja medikamentozā terapija pacientam nepalīdz, tiek rekomendēta ķirurģiska operācija – kambaru starpsienas miektomija –, kas ir visefektīvākā šīs slimības ķirurģiskās ārstēšanas metode ar zemu mirstības un komplikāciju risku.

Latvijā jau divdesmit gadus ir pieejama hipertrofiskās kardiomiopātijas vienkāršāko gadījumu ķirurģiskā ārstēšana. Ik gadu tiek veiktas 10–15 sirds kambaru starpsienas miektomijas, un kopš 2001. gada arī alkohola septālās ablācijas. Tagad, pateicoties spāņu kolēģu atsaucībai, arī Latvijā būs pieejama pati modernākā šīs slimības ārstēšana vissarežģītākajos anatomiskajos gadījumos.