PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Triecienviļņa terapija mazina Dipitrēna slimības izraisītas sāpes un uzlabo funkcionalitāti

E. Vaska
Triecienviļņa terapija mazina Dipitrēna slimības izraisītas sāpes un uzlabo funkcionalitāti
Freepik
Dipitrēna slimība ir plaukstas saistaudu slimība, kas rada plaukstas palmārās aponeirozes jeb fascijas sabiezēšanos un saistaudu mezgliņu veidošanos. Slimībai progresējot tā var radīt kontraktūras deformāciju, biežāk skarot ceturto un piekto pirkstu, tādejādi pakāpeniski mazinās pacientam spēja atliekt pirkstus un pievienojas sāpes.

Pētījuma mērķis

Laika posmā no 2022. gada sākuma līdz 31. augustam tika atlasīti visi angļu valodā publicētie pētījumi PubMed, Scopus, Web of Science un Embase ar mērķi sistemātiski novērtēt ekstrakorporālās triecienviļņu terapijas (EKVT) ietekmi uz sāpēm, klīniskajiem un funkcionālajiem rezultātiem, un pacientu apmierinātību Dipitrēna slimības gadījumā.

Tika identificēti 26 pētījumi, no kuriem analīzē tikai iekļauti 6 (145 gadījumi). Metodoloģiskā kvalitāte tika novērtēta, izmantojot NHLBI (National Heart, Lung, and Blood Institute) un JBI (Joanna Briggs Institute) kontrolsarakstus. Pierādījumu noteiktība tika novērtēta, izmantojot GRADE.

Rezultāti un secinājumi

Izmantojot mērījumus, tostarp vizuālo analogo skalu (VAS), rokas, pleca un plaukstas nespējas aptauju (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand - DASH), Mičiganas rokas iznākumu aptauju (Michigan Hand Outcome Questionnaire - MHQ) un Meijo plaukstas locītavas skalu (Mayo Wrist Score), novērtējumi liecināja par ievērojamu sāpju mazināšanos un funkcijas uzlabošanos. Arī pacientu apmierinātība, izmantojot Rola un Modslija skalu (Roles and Maudsley score), uzlabojās. Rokas satvēriena stiprības uzlabošanās dinamometrijā tika novērota vienā pētījumā. Turklāt ultrasonogrāfiskais novērtējums atklāja mezglu izmēra samazināšanos pacientam ar vairākiem divpusējiem mezgliem pēc pielietotās ārstēšanas. Pierādījumu ticamība bija mērena attiecībā uz sāpēm un funkciju, un bija zema attiecībā uz pacientu apmierinātību un ultrasonogrāfijas rezultātiem.

EKVT var ievērojami mazināt sāpes, uzlabot funkcionālo rehabilitāciju un pacientu apmierinātību, neradot negatīvas sekas Dipitrēna slimības ārstēšanā. Sāpes var atgriezties laika gaitā, bet ne līdz tādai smaguma pakāpei kāda bija pirms fizikālās terapijas.

Avots: Yazdani A, Nasri P, Mahdavi SB. The effects of shock wave therapy on the symptoms and function of patients with Dupuytren’s disease; a systematic review. ACRM. Published:June 10, 2024. doi: https://doi.org/10.1016/j.apmr.2024.05.030